НЕМА ВИШЕ НЕПРИМЕРЕНОГ УДВАРАЊА: За насиље у партнерским односима казна по џепу

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Од данас у Србији почињу да важе нова правила за заводнике, бахате мужеве и насилнике. Гест или добацивање због којих би се даме осећале нелагодно биће строго кажњени

Непристојне СМС поруке, зивкања телефоном или непримерено удварање од сутра су кажњиви законом и сматраће се сексуалним узнемиравањем. Нико више неће смети, у породици или на послу, да прича непристојне вицеве, добацује, ласка или се "слободније" понаша. Сваки гест или прича због којих би се неко, нарочито даме, осећале нелагодно, биће строго кажњени.

Ово су само неке од новина које доносе измене и допуне Кривичног законика Србије. Сада је насиље у породици преформулисао у насиље у партнерским односима. То значи да ће и бахати мужеви морати да "повуку ручну", јер супруге неће морати више да трпе њихово понашање.

Адвокат Небојша Перовић каже за "Новости" да оваква понашања, да би била квалификована као прогањање, морају да имају континуитет, да код супротне стране изазивају нелагодан осећај и да дуже време долазе од исте особе. То никако не мора да значи да је у питању само мушко-женски однос.

"У западним земљама је прогањање установљено пре 20 година, а сада је и код нас постало кривично дело" каже Перовић. "На тај начин се штите слободе одређене личности и не може се схватити тако екстремно да нико никоме не може да удели комплимент. Ако неко не жели контакт са другом особом, а његово понашање има честе радње које стварају нелагодност и узнемиреност, онда можемо говорити о кривичном делу."

Саговорник наглашава да ће бити потребна судска пракса и тек након пар правоснажних пресуда моћи ћемо да дођемо до закључка шта је у ствари "биће прогањања".

По изменама КЗ, полицији ће бити пријављени и сви они који злостављају и терају малолетнике, немоћне или старије особе, да ураде нешто што им није по вољи. Такав насилник биће одмах удаљен из куће, о свему ће одмах бити обавештен јавни тужилац, а не како је то раније било, тек после неколико дана или месеци.

Прогањање, полно узнемиравање, навођење детета на присуствовање полним радњама и принудно закључење бракова, сакаћење женског полног органа од сутра су забрањени изменама и допунама Кривичног законика Србије.

Казна за обљубу над немоћним лицем од сада ће уместо распона од две до 10 година бити већа и износиће од пет до 12 година, док се повећава и дужина могућег затвора због обљубе над дететом, са досадашње три, предвиђено је пет година затвора.

Новчана казна предвиђена је за полно узнемиравање од стране партнера или колеге с посла, а уколико је жртва млађа од 18 година, следи казна од шест месеци затвора.

Ово је ново дело у Кривичном законику и дефинисано је као свако вербално, невербално или физичко понашање које представља повреду достојанства лица у сфери полног живота.


ЗАТВОР ЗА ПРИНУДНИ БРАК

У затвору ће од једне до осам година провести они који наводе дете да присуствује полним радњама, а уколико је то учињено уз претњу силом иза решетака ће провести од две до 10 година. За принудно закључење брака запрећена је казна од три месеца до три године затвора. Када је у питању кривично дело "сакаћење женског полног органа", закон каже да ће се свако ко осакати спољне делове женског полног органа, казнити затвором од једне до осам година, а уколико због тога дође до смрти, прети затвор од две до 12 година.


АНКЕТА: ШТЕ МИСЛИТЕ О НОВИМ КАЗНАМА ЗА УЗНЕМИРАВАЊЕ?

Славољуб Миљковић, инжењер информатике:

"Нисам никада размишљао о томе, нити сам се икада тако понашао да бих неког увредио или узнемирио да би ме тужио. Али ако би тужба уследила мора да постоји разлог за то."

Татјана Илић, уметница:

"Не верујем да ће то код нас заживети, то је излишно, ми смо јужњаци, нама је то у менталитету. Навикнути смо на шалу и причање разноразних вицева и међу колегама и пријатељима."

Богдан Средојевић, економиста:

"Зависи какав однос имаш са ким, све је прихватљиво па и овакве промене. Слажем се са свим ставкама, морају се поштовати нека правила."

Немања Бошњак, менаџер:

"У принципу слажем се са овим законом, знам доста примера узнемиравања колегиница на послу и ово је одличан начин да се то заустави."

Тања Симић, ИТ стручњак:

"Све што је у складу са пословном атмосфером је у реду, али ипак свака жена може да процени шта јој одговара, а шта не и да јасно стави до знања где су границе."

Петар Томић, програмер:

"Жене треба да се поштују, и све што је у границама доброг укуса је дозвољено, а све преко тога наравно да није не само на послу већ и ван њега."

Марко Кокотовић, ИТ стручњак:

"Постоји пословна култура која се поштује. Удељивање комплимената против воље жене је врло дискутабилно, јер ја увек делим комплименте женама и то се никада не тумачи негативно."

Тијана Војиновић, економиста:

"Свакако се слажем, ово треба да буде боље регулисано, пошто су жене доста дискриминисане и не могу да се довољно професионално покажу и докажу."

Мира Јанковић, службеница:

"Нема право нико никог да узнемирава, подржавам овај закон, свака врста узнемиравања треба да се санкционише на строжи начин."

Извор: Новости онлине

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести