Највећи проблем младих иновативних стартап компанија у Србији је како да дођу до капитала.
Највећи проблем младих иновативних стартап компанија у Србији је како да дођу до капитала, а жале се и на порески третман у првим месецима пословања. Ово су неки од закључака јуче одржане конференције "Стартап еко-систем Србије", централног догађаја овогодишње Недеље предузетништва.
Србија још нема закон о венчур капиталу, а фондови високог ризика главни су извор финансирања младих иновативних компанија. Банке траже озбиљне гаранције, тако да им млади предузетници из области високих технологија нису клијенти.
"Ми се у Србији ослањамо на новац који обезбеђује држава, али су та средства ограничена" каже Никола Нешковић, председник Привредног форума младих.
"Пошто законски није регулисано оснивање венчур фондова, у Србији их нема регистрованих. Неколико страних финансира неке наше успешне стартапе. Проблем је и пореско оптерећења на самом почетку пословања. Ми сматрамо да првих шест месеце не треба да плаћамо намете. Тако је у већини земља. Србија, иначе, у неким другим сегементима пружа добре услове пословања.", додао је Нешковић.
Стратешко опредељене Србије је развој предузетништва. У нашој земљи сваки пети млади човек је неактиван - нити ради, нити се школује.
Скоро половина наших грађана машта о предузетништву, али само осам одсто њих, према подацима Светске банке, жели и да се ангажује на покретању посла.
"Током Године предузетништва одвојило смо 100 милиона динара за пројекте омладинских стартапа. Већ 80 милиона динара је подељено." истако је јуче Жељко Сертић, в. д. председника Развојне агенције Србије.
Пример "Нокије"
Финска је једна од земаља која годинама издваја озбиљан новац за истраживања и развој. У ове намене иде три одсто њиховог бруто домаћег производа.
"Раније смо се хвалили да смо земља хиљаду језера. То је прошлост. Сада смо земља хиљаду стартапа. "Самсунг" сада сваке године "Нокији" плаћа 350 милиона евра на име патената које користи." рекао је јуче Перти Иконен из Амбасаде Финске.
Извор: Вечерње Новости online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.