Докторка Нада Мацура из београдске Хитне помоћи хроничним болесницима препоручује да се што више одмарају и избегавају излазак на сунце између 11 и 17 часова
Да би се успешно изашло на крај са високим температурама, лекари саветују грађанима да се придржавају упутстава о начину исхране, одговарајућем уносу воде и напитака, заштити од спољних утицаја у просторијама где бораве и раде, али исто тако и приликом боравка на отвореном простору, дозираној физичкој активности.
Докторка Нада Мацура из београдске Хитне помоћи хроничним болесницима препоручује да се што више одмарају и избегавају излазак на сунце између 11 и 17 часова.
Возачи који крећу на пут требало би да то учине у раним јутарњим сатима.
Докторка Мацура такође саветује одмор уз лагане шетње, узимање више витамина и течности, а мање масне и слане хране, као и облачење прилагођено температури.
Стручњаци указују да је неопходно да се више одмарају они који спадају у групу такозване осетљиве популације – деца, омладина, труднице, дојиље, стари, оболели од хроничних болести, реконвалесценти, особе које се баве тешким физичким пословима и они чији је посао везан за рад на отвореном.
Свима се препоручује да имају редовне оброке – обавезан доручак, лаган ручак, лагану вечера и две ужине, који ће сачувати снагу, одржати добру концентрацију и окрепити организам.
Сходно полу, узрасту, физичкој активности и врсти рада током дана, треба јести и хлеб али не више од четири до седам кришки средње величине.
Уколико се користи флаширана минерална вода, препоручује се негазирана и умерено хладна. Течност би требало уносити постепено, гутљај по гутљај, и не треба претеривати са употребом превише хладних напитака.
Особама старијим од 65 година саветује се да често пију течност без обзира на то да ли су жедне јер организам старих људи има смањене резерве воде због слабијег осећаја жеђи.
Заштита од спољних утицаја подразумева редовно одржавање личне хигијене – туширање млаком водом пре одласка на спавање, након доласка са посла, из града, са рекреације.
Такође се препоручује редовно проветравање просторија, навучене завесе на прозорима, подешавање рада клима–уређаја тако да разлика у температури између спољне средине и просторије у којој се борави не буде већа од седам до десет степени, што помаже организму да употреби сопствене механизме за расхлађивање и на прави начин се прилагоди.
Лекари препоручују да се не претерује са физичким напрезањем, вежбањем и дугим ходањем, као и да се на починак иде пре поноћи, јер тада сан крепи уморан организам, регенерише ткиво и чини да човек наредног дана буде потпуно одморан.
Извор: Политика
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.