Судећи према медијским натписима у Србију би ускоро могао да дође један од највећих кинеских произвођача ауто-гума "Линглонг"
Судећи према медијским натписима у Србију би ускоро могао да дође један од највећих кинеских произвођача ауто-гума "Линглонг", а чак и у страним медијима влада мишљење да наша земља има највеће шансе да добије ту вредну инвестицију.
Незванично, кинески гигант још преговара са нашим институцијама о инвестицији вредној 400 милиона евра, а намера је да из нове фабрике годишње изађе 10 милиона путничких гума, 2 милиона теретних и 10 хиљада гума за теренска возила. У сенци те вести протекао је Инвестиционо трговински форум Србија-Кина у Привредној комори Србије на којем је учествовало 20 кинеских и 80 српских компанија.
Кинеске компаније заинтересоване су за сарадњу са српским партнерима у многим областима, као што су: информационо комуникационе технологије, пољопривреда, грађевинарство, финансије, индустрија, заштита животне средине итд.
Фото: Pixabay
Разлог овако добре сарадње је успостава најбољих политичких односа, а уследили су и конкретни потези ка зближавању, подсећа кинески амбасадор Ли Манчанг.
"Отворена је директна авионска линија, а у току су преговори о другој авио линији која би повезала две земље", каже амбасадор Ли и додаје да је Србија прва земља у Европи која има успостављен безвизни режим са Кином.
Амбасадор Ли истиче да је сарадња могућа у неким потпуно новим областима, као што је гајење лековитог биља за кинеско тржиште, што подразумева и изградњу фабрике за прераду биља, те да би целокупна производња била мала за задовољење кинеских потреба.Он је додао да је разговарано о моделима сарадње, те да један од њих подразумева да кинеска страна понуди семе, а да се затим договори цена откупа; док је другим моделом предвиђено да кинеска страна закупи земљу и запосли раднике.
Фото: Pixabay
Партнерство Србије и Кине постало је још снажније од како је наша земља међу првима прихватила кинеску иницијативу "Појас и пут", подсећа Драган Угрчић из Министарства привреде.
"О све успешнијој сарадњи говоре бројни заједнички послови, од градње инфраструктуре до приватизације великих компанија", истакао је Угричић и позвао кинеске пословне људе да и убудуће учествују у приватизацији у Србији.
Он додаје да је успешна приватизација "Железаре Смедерево" од стране кинеског "Хестила" очувала производњу челика у Србији, као И радна места у Смедереву.
Јелена Јовановић из Привредне коморе Србије предлаже да сарадњу, која је одлична, треба подићи на још виши ниво.
"Поред инвестиција у инфраструктуру и енергетику, приметна је заступљеност кинеске технологије у Србији, међутим сматрам да смо у могућности да пређемо на више облике сарадње, а под тим подразумевам заједничку производњу за трећа тржишта", каже Јовановићева.
Фото: Pixabay
Кина је заинтересована да учествује у приватизацији државних предузећа, а нарочито када су у питању велике компаније попут РТБ-а Бор и Пољопривредне корпорације Београд, потврдио је амбасадор Ли Манчанг.
Председник Вучић се недавно састао са представницима кинеске компаније "Зијин", који су пренели да су заинтересовани за учешће на тендеру за стратешко партнерство у РТБ-у Бор, те да имају озбиљне развојне планове за ту компанију.
Изразили су намеру да уложе више стотина милиона долара у модернизацију производње И реструктурирање компаније, која би била организована у складу са највишим светским стандардима.
Извор: РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.