Док председничке кандидате брине резултат, посматрачи се старају да се изборна трка и финале играју по правилима. Процене су да ће изборе пратити око 2.000 домаћих и страних посматрача
Док председничке кандидате брине резултат, посматрачи се старају да се изборна трка и финале играју по правилима. Процене су да ће изборе пратити око 2.000 домаћих и страних посматрача. Контролисаће кампању и само гласање. Уједно и рад Републичке изборне комисије и бирачких одбора које чине страначки представници.
На црту бирачким одборима, 2. априла, стаје Црта. Хиљаду обучених грађана контролисаће 450 бирачких места.
"Да ли су бирачка места отворена на време или нису, да ли су проверавани подаци бирача који су гласали, да ли је коришћен спреј или није, и на крају како су бројани гласови, како је вођен записник о изборном дану и на који начин су донели одлуку о коначним резултатима", каже Раша Недељковић из посматрачке мисије "Грађани на стражи".
О томе ће 28. пут са око 600 посматрача водити рачуна и Цесид.
"Пратићемо читав изборни дан, извештавати о неправилностима. Оно што је најважније, имаћемо такву обуку наших посматрача да ћемо моћи да изађемо након избора са врло исцрпним извештајем у погледу квалитета изборног процеса", каже Бојан Клачар из Цесида.
Квалитет је за опозицију већ упитан. Спорно је, кажу, овлашћење координатора РИК-а и представника Републичког завода за статистику да по затварању бирачких места отклоне грешке у записнику о гласању.
"Чланови бирачких одбора, један значајан број, нису способни да попуне записник", каже Владимир Гајић, члан сталног састава РИК-а.
Уколико се боји изборне крађе, РИК опозицији поручује: "Пре свега треба да обезбеди контролу на свим бирачким местима и пратњу бирачког материјала."
А до изборног дана, оцењиваће се да ли је предизборна утакмица фер. Један од услова да буде је равноправна заступљеност кандидата у медијима. Истраживања "Транспарентности Србија" показују да су минути у информативном програму вреднији од плаћене рекламе. Због тога се и злоупотребљавају.
"Ми ћемо, као и раније, одабрати један број функционера, пре свега републичких, чије ћемо активности пратити и поредити са активностима које су ти исти људи имали у неизборном периоду. До сада се показало знатно увећање тих редовних послова", каже Немања Ненадић из организације "Транспарентност Србија".
Медији преносе да Регулаторно тело за електронске медије неће пратити медијски садржај током ове кампање. Реаговаће само по пријавама грађана. Медији такође преносе да за то немају адекватан сервер, што стари чланови РЕМ-а оспоравају. Данас није било могуће добити саговорника у тој институцији. Медијско извештавање пратиће ОЕБС, кога неће бити на биралиштима, јер, како су саопштили, није било довољно времена за припрему посматрача.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.