Пилот пројекат у појединим пколама од нове школске године
У 2.000 учионица у основним школама широм Србије, од септембра, ђаци ће учити и из дигиталних уџбеника.
За тај посао, око 2.000 наставника ће до краја овог месеца проћи одговарајућу обуку коју је организовало Минситарство просвете, науке и технолошког развоја. Школе ће добити дигиталне кабинете у којима ће настава бити осавремењена у складу са захтевима времена и компјутерског описмењавања. Дигитални уџбеници ће у овој фази бити бесплатни и на располагању само ученицима првог и петог разреда.
За овај пилот-пројекат „Дигитална учионица – дигитално компетентни наставник“ из буџета је издвојено око 70 милиона динара. У склопу реализације пројекта, недавно је Завод за унапређивање образовања и васпитања одобрио и нове електронске и штампане књиге за прваке и петаке.
По речима директор Завода за унапређивање образовања и васпитања Златка Гушановића, прегледано је стотинак дигиталних уџбеника различитих издавача, а сада је на Министарству просвете да одлучи које ће да откупи. Подсећамо, у оквиру „Дигиталне учионице“, школе би требало истовремено да добијају и опрему и брз интернет, одговарајуће програме и садржаје.
Стручњаци Завода прегледали су дигиталне уџбенике, упоредили их са садржајима штампаних издања и дали сугестије да се уклоне непримерени линкови тамо где их је било, или да се отклоне материјалне и грешке у писању, рекао је Гушановић, објаснивши и да ће дигитални уyбеници за ученике бити бесплатни и да деца неће само из њих учити, већ ће се радити у комбинацији са штампаним уџбеницима.
Иначе, од овог септембра, штампани уџбеници ће бити нови за ученике првог и петог разреда, па неће моћи да се користе они прошлогодишњи. Одобрено је укупно 175 нових наслова што уџбеника, што радних свезака.
Комисије Завода за унапређивање образовања и васпитања прегледале су укупно 190 рукописа за нове уџбенике. Рукописи су пристизали у фебруару и марту, да би на време био објављен Каталог уџбеника. Тако су наставници имали довољно времена да прегледају нова издања и изаберу оно што је квалитетно и што им треба.
Одговор на питање на који ће начин употреба дигиталних уџбеника осваременити, али и олакшати рад наставницима и усвајање знања ђацима директорка издавачке куће „Креативни центар“ Љиљана Маринковић каже да ће дигитални уџбеници објединити уџбеник и приручник за наставнике и садржаће мноштво специјално креираних атрактивних садржаја, који могу обогатити наставу и учинити је очигледнијом. По њеном мишљењу, велика предност дигиталних материјала за наставнике је у могућноисти њиховог сталног обогаћивати новим садржајима.
Двадесет задатака
Материјали намењени ученицима прате школски план и програм и садрже двадесет разноврсних типова задатака. Сваки задатак се аутоматски прегледа после решавања, па наставници и родитељи могу да прате напредак сваког ученика.
Материјал се може користити на различитим уређајима, односно платформама, што деци даје могућност да унапреде дигиталну писменост, а провера знања ће, за децу посебно атрактивно, добити и димензују игре.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.