Министар иностраних послова Ивица Дачић каже да је напустио годишњи министарски састанак централне и југоисточне Европе у Варшави због увреда Енвера Хоџаја, министра Косова
Министар иностраних послова Ивица Дачић каже да је напустио годишњи министарски састанак централне и југоисточне Европе у Варшави због увреда Енвера Хоџаја, министра Косова, који је на скупу рекао да су Срби криви за геноцид и ратове на простору некадашње Југославије.
На ове оштре и непримерене речи Хоџаја нису реаговали ни домаћини скупа, као ни Федерика Могерини, задужена за спољну политику и безбедност Европске уније.
"Пошто Могеринијева и други домаћини нису реаговали на Хоџаја, ја сам рекао „ако можете без Србије, радите”, и напустио скуп. Не пада ми на памет да слушам предавања од оних који су починили злочине над Србима" рекао је Дачић новинарима у Министарству спољних послова, говорећи о учешћу на годишњем министарском састанку Вишеградске групе и Западнобалканске шесторке.
Први потпредседник владе Дачић рекао је да је с Хоџајем водио оштру полемику због тога што је реаговао на његово излагање у којем је казао да Косово не може да буде представљано као и друге државе. Он је рекао да су приче да Косово и Метохија иде у ЕУ „фатаморгана за приштинску јавност” и да европски пут Србије није исти као и европски пут Косова.
"Споразум о стабилизацији и придруживању који је потписало Косово је ССП за територију, а не за државу. Тај ССП не ратификују државе чланице, већ само Европски парламент. Тамо је Косово обележено правилно, са звездицом и фуснотом" истакао је Дачић.
Упитан да прокоментарише изјаву потпредседника Социјалистичке партије Србије Бранка Ружића да ће Србија у ЕУ ући без Косова, Дачић је рекао:
"Мислим да ни он, ни било ко други не зна како ће и под којим условима Србија постати чланица ЕУ."
Ово није први дипломатски испад Енвера Хоџаја, који је у августу оптужио Србију да је крива зато што нема примене договора о енергетици и телефонском позивном броју, и позвао ЕУ да изврши притисак на Београд. Према његовим речима, за Приштину је дијалог бесмислен и не испуњава очекивања без испуњења три циља: обостраног признања, границе између две државе и помирења два друштва.
Извор: Политика Online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.