Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону полтику Славица Ђукић Дејановић рекла је да нас је сваке године мање за 35.000 и да је обезбеђено 130 милиона неповратних средстава за 15 најугроженијих оппштина
Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону полтику Славица Ђукић Дејановић рекла је за РТС да нас је сваке године мање за 35.000 због последица природног прираштаја. Због тога је, рекла је министарка, обезбеђено 130 милиона неповратних средстава за 15 најугроженијих оппштина.
Прошла година је била најгора када је реч наталитету јер је рођено свега 65.000 беба. У првој половини ове године има помака - за шест одсто је већи наталитет него у истом периоду лане, али и даље годишње у просеку остајемо без 35.000 становника и шеста смо најстарија нација у Европи.
Крајем 2016. године формиран је Кабинет министра без портфеља задуженог за демографију и популациону политику и Савет за популациону политику са премијерком Аном Брнабић на челу.
Десет месеци након формирања, Кабинет ће данас поднети извештај Савету о томе шта је урађено и које су то мере за подстицај рађања.
Гостујући у Дневнику РТС-а, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону полтику Славица Ђукић Дејановић рекла је да нас је сваке године мање за 35.000 због природног прираштаја.
"Бројка јесте забрињавајућа, али у претходних десет месеци смо активно радили са јединицама локалне самоуправе, са руководствима градова и општина, јер се живот ту одвија", рекла је министарка.
"Сматрали смо да ту треба разговарати о проблемима, државна политика је јасна. Садашњи председник, тада премијер Вучић је оценио да треба посебан реасор да се бави тим питањима, и да буде повезан са невладиним сектором, стручњацима и научницима - то је национално питање и то треба да се имплементира на нивоу градова и општина", рекла је Ђукић Дејановић.
Због тога је, рекла је министарка, обезбеђено 130 милиона неповратних средстава за 15 најугроженијих оппштина. Деведесет субјеката је апликовало на јавно оглашавање.
Општине које су добиле средства су понудиле најразличитије видове помоћи за бољи квалитет породица и стимулацију рађања, рекла је Ђукић Дејановић.
Наводи да је Шид тражио да им се купи 18 бицикла због тога што ће асистенти ићи у 18 села да лакше обилазе мајке са малом децом, особе којима је потребна сугестија, савет и стручна помоћ.
Проблем је рађање другог детета, 52 одсто парова се определи за прво дете и задовољи родитељску потребу, напоменула је министарка.
"Да бисмо имали обнављање нас, да не бисмо имали оних 35.000 мање потребно би било да 11 одсто жена у периоду када могу бити мајке има једно дете, 44 одсто двоје деце, 45 одсто троје. Код нас је ситуација драстично другачија. Стимулација рађања другог дететеа је најбитнија а она подразумева и усклађивање рада и родитељства. Ми смо имали пројекат који смо урадили на 127.000 запослених и видели да су родитељи врло заинтересовани да се усклади рад и родитељство, чак имамо добра законска решења али на која заборављају и послодавци и сви ми", рекла је Ђуклић Дејановић.
"Мораћемо да идемо на нормативну регулативу, да донесемо одређена законска решења и да их предложимо у 2018. години, и након пилит пројекта у 15 општина, где се ради, имаћемо одређене резултате праћења", закључила је Славица Ђукић Дејановић.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.