Референдум у Републици Српској спроведен успешно и проглашен пуноважним.
Према првим незваничним резултатима, на основу обрађених 71,09 одсто гласачких места гласало је 425.715 гласача, 99,79 одсто изјаснило се са "да". Незваничне процене излазности говоре да је гласало између 56 и 60 одсто грађана.
У Републици Српској је одржан референдум на којем су грађани Српске одговарали на питање "Да ли подржавате да се 9. јануар обиљежава и слави као Дан Републике Српске?".
Председник Комисије за спровођење референдума Синиша Каран рекао је да ће више информација бити познато сутра у 12 часова.
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је вечерас да је референдум о Дану Републике показао да су Срби народ који се бори за стечено право које не вређа никог другог, а то је право на слободу, Републику и достојанствен живот.
Додик је нагласио да је референдум о Дану Републике успео и да су победили народ и његова свест. Он је рекао да је у Републици Српској данас био још један историјски дан у коме је на миран и достојанствен начин изражена воља народа.
Додик је истакао да је данас исписана још једна страница славне српске историје и додао да је посебно поносан што за време референдума није било инцидената. "Поносан сам на народ Републике Српске, на све који су изашли на референдум и гласали", поручио је Додик.
Члан Председништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић изјавио је да је најважније да је референдумски дан у Српској прошао мирно и да је коначно "стављена тачка на ту причу". "Важно је да ће 9. јануар остати празник и да сада то треба прилагодити", рекао је Иванић новинарима у Бањалуци.
Он сматра да "ово у вези са референдумом, вероватно, није требало, али кад се већ десило, због образа српског народа важно је да је изашао довољан број људи и да је референдум оправдан".
На гласачка места је изашло 624.190 грађана. Највећа излазност од 73,23 одсто до 17 часова забележена је у Доњем Жабару. Према саопштењу полиције, данас није забележен ниједан инцидент на гласачким местима.
На 1.900 гласачких места могло је да гласа да гласа више од 1,2 милиона грађана, како је то утврдила Републичка комисија за спровођење референдума. МУП Републике Српске подигао је ниво безбедности јер, како су рекли, постоје информације да би поједини радикални кругови могли да угрозе институције тог ентитета.
У месту Кули код Гацка, које је настањено вец́инским бошњачким становништвом, забележен је један инцидент у којем је мања група мештана блокирала референдумско место. На лице места је изашла је полиција. Председник Републичке комисије за спровођење референдума Синиша Каран рекао је да је гласачко место у Кули у општини Гацко из техничких разлога спојено са другим гласачким местом у тој локалној заједници. „Проценили смо да то гласачко место, које је мало, можемо припојити другом месту“, рекао је Каран.
Занимљиво је да Централна изборна комисија није Републици Српској уступила централни бирачки списак за тај ентитет, па је Републичка комисија за спровођење референдума, уз помоћ МУП-а и осталих ентитетских институција, направила сопствени бирачки списак.
Грађани Брчко дистрикта нису могли да гласају на подручју тог дистрикта, јер је одржавање референдума у Брчком забранио супервизор за тај град и први заменик високог представника Брус Бертон.
Власти Републике Српске су одлучиле да спроведу референдум о Дану републике и поред тога што је Уставни суд БиХ 17. септембра забранио његово одржавање.
Претње
Претње На званичну имејл адресу кабинета председника Народне скупштине Републике Српске вечерас је стигла претећа порука. Претећа порука гласи: "ваша ће крв тећи улицама, јер сте сами тако изабрали. РС-а неће бити", а насловљена је "У име Алаха, милостивог, самилосног!", потврђено је у Народној скупштини Републике Српске, преноси РТРС.
Извор: Данас
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.