У Оџацима је 21.октобра одржан 15. по реду Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини, догађај који се сваке године поводом Међународног дана сеоских жена (15. октобар) одржава у другој општини Војводине.
У Оџацима је 21.октобра одржан 15. по реду Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини, догађај који се сваке године поводом Међународног дана сеоских жена (15. октобар) одржава у другој општини Војводине. Манифестација промовише рад и активизам сеоских жена из Војводине, а ове године окупила је близу 200 удружења жена и предузетница која су представиле своје производе, пре свега колаче и зимницу, ручни рад, вез, сувенире, тканице и друго.
Учеснице манифестације поздравили су председница општине Исидора Ђаковић, Ивана Крсмановић, директорка Завода за равноправност полова и Смиљка Јовановић, покрајинска секретарка за финансије у Покрајинској влади.
Директорка Завода за равноправност полова Ивана Крсмановић истакла је да је ова манифестација померила све границе женских манифестација и показале да више ниједан туристички и привредни догађај не може да се организује без жена који у њему имају кључну улогу и које су кључни актери.
“Посебан резулат ових изложби јесу локалне и сеоске манифестације и организације женских удружења којих сада већ има 400 на територији целе Војводине. Ова манифестација је посебна јер ангажује све локалне самоуправе и све туристичке организације са циљем промоције специфичности својих локалних средина.”
Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић је отварајући манифестацију рекла да је континуитет одржавања ове манифестације доказ да је Сајам постао традиционално место сусрета жена из наше покрајине.
“Данас, овде у Оџацима, представљамо жене са села како бисмо указали на њихов често маргинализован положај, али и афирмисали њихова знања и вештине. Нажалост, неретко се заборавља и умањује улога коју жене са села могу имати у унапређењу развоја туризма, пољопривреде, безбедности хране и смањењу сиромаштва и развоја својих локалних заједница уопште. Управо то и јесте идеја водиља за овакве скупове и сајмове. На овај начин све жене из сеоских средина у нашој покрајини имају прилику да прикажу свој рад, оно што производе и оно око чега се окупљају.”
Говорећи о неповољном социоекономском положају жена са села, отежаном приступу ресурсима, нижем нивоу образовања, мањим шансама за одрживо запошљавање и различитим облицима дискриминације, покрајинска секретарка је истакла да су политикама Покрајинске владе предвиђени посебни програми и мере за унапређење положаја жена и економског оснаживања рањивих група. Једна од мера јесте свакако родно одговорно буџетирање које се у АП Војводини примењује од 2015. године. Циљ овакве јавне политике јесте уграђивање родне перспективе у креирање буџета на свим нивоима власти, његову процену и анализу и реструктуирање прихода и расхода у циљу равномерне расподеле средстава, са циљем задовољавања потреба и жена и мушкараца, нарочито маргинализованих друштвених група као што су жене на селу.
Извор: Нова Војводина
"Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."