Подстицај од 4.000 динара по хектару директних давања представља мали део у структури аграрног буџета који још увек није достигао законски минимум од 5 процената од укупне државне касе
Подстицај од 4.000 динара по хектару директних давања представља мали део у структури аграрног буџета који још увек није достигао законски минимум од 5 процената од укупне државне касе, рекао је за РТВ аграрни аналитичар Жарко Галетин.
"Ипак, добро је да држава има неку предвидљивост у аграрној политици, при чему, 4.000 динара свакако није довољно за конкурентност наших пољопривредника, који су о до сада добијали исти износ али на други начин - две плус две хиљаде динара. Сада је то обједињено у једну меру од 4.000 динара" каже Галетин.
Он подсећа да је концепт аграрне касе превасходно усмерен ка развоју сточарства те да у том погледу има развојну тенденцију, не само кроз регресе камата већ и доделу бесповратних средстава младим пољопривредницима.
Осврћући се на мере покрајинске администрације Галетин сматра да је добро сто су средства за аграр у односу на прошлу годину удвостручена.
Око 200 милиона динара је намењено за подршку младим пољопривредницима до 40 година живота.
"Треба похвалити покрајинску администрацију, јер су средства удвостручена у односу на прошлу годину ,око 200 милиона дин је предвиђено за младе до 40 година преко старт ап програма и то би требало да допринесе побољшању демографске слике села" истиче Галетин.
"Оно сто је прилвилегија пољопривредника на територији Војводине је то што могу да користе средства из три извора финанирања: републичког и покрајинског али и из локалних самоуправа.
Не треба заборавити, да Покрајински секретаријат за пољопривреду даје бесповратна средства и за прераду грожђа, дакле за делатност коју не препознаје ИПАРД . За ту намену одвојено је 230 милиона динара" каже Галетин.
СКОК ЦЕНЕ КУКУРУЗА СА 15,50 на 17,30
"Нешто се крупно дешава на светском тржисту кукуруза узроковано је сушом у Јужној Америци .
Пре свега два велика произвођача кукуруза Аргентина и Бразил имају озбиљан подбачај у производњи, Аргентина за више од 5 милиона тона кукуруза, Бразил такође.
Дакле, ова дешавања су се најпре одразила на берзанско трговање у Чикагу сто је повукло цену кукуруза навише, па је тако за кратко време килограм ове житарице и код нас померио цену навише за око 2 динара, сто је изненађење и за наше пољопривреднике" објашњава Галетин.
Извор: РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.