Почео је са радом Центар за жртве сексуалног насиља
У оквиру пројекта "Заустави, заштити, помози" Покрајинског секретаријата за здравство почео је са радом Центар за жртве сексуалног насиља. Центар ће радити 24 сата, и биће отворен сваког дана у недељи у Бетанији.
Према подацима министарства унутрашњих послова у току прошле године полицијска управа у Новом Саду поднела је 38 кривичних пријава за 30 лица, због сумње да су учинила кривична дела против полних слобода.
Од институције до институције. Од полиције, преко тужилаштва, социјалних служби до здравствених установа. То су сва врата на која жртва, након претрпљеног сексуалног насиља, треба да покуца. Управо зато идеја Центра за жртве сексуалног насиља јесте да интегрише све наведене институције.
"Проблем сексуалног насиља је нешто шири него само потенцијално кривично дело силовања. Центар треба да служи да обједини све те службе којима је заједнички циљ са једне стране превенција, са друге стране помоћ жртвама", каже Тихомир Вејновић, начелник Бетаније.
Тим који ће радити у Центру за жртве сексуалног насиља, прошао је обуку коју је организовао Покрајински секретаријат за здравство.
"Наша идеја је да се све жртве и потенцијалне жртве сексуалног насиља прво јаве у наш центар где ће бити одмах активиран тим који се састоји из здравствених радника, медицинских сестара, ту је укључена социјална служба, као и психолог који ће ступити у поступак даљег третирања жртве", навела је Љиљана Младеновић Сегеди, координатор Центра за жртве сексуалног насиља из КЦВ-а.
У Сигурној кући кажу да од укупно 72 њихове кориснице, код десет одсто њих сексуалног злостављање било је доминантан, а код 20 одсто секундаран облик насиља.
Рад са жртвама које су претрпеле сексуално насиље, састоји се из три фазе. Након збрињавања, здраствених прегледа и пријављивања злочина полицији, приступа се примарној фази, која подразумева психолошку стабилизацију.
"Након примарне фазе, приступа се фази обраде трауматског искуства. То је тешка и комплексна фаза, али циљ те фазе је да жртва схвати, прихвати, разуме да је траума део њеног живота, а да траума није читав њен живот", каже Нада Падејски из Сигурне куће.
Трећа фаза, како каже Падејска, обухвата одржавање постигнутих промена. Она такође додаје да је проблем и сива зона, односно, оне жртве које су насиље прећутале, а некима је потребно и до четири месеца да би први пут говориле о томе шта су претрпеле. Ипак, чини се да је новоотворени Центар на добром путу да бројке сиве зоне смањи, јер, како нам је речено у Бетанији, од четвртка у Центар су се јавиле већ три жртве сексуалног насиља.
Извор: РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.