У Новом Саду одржана радионциа чији је циљ подршка градовима и општинама приликом израде планова јавног здравља јединица локалне самоуправе.
Радионица из циклуса који организују Министарство здравља, Стална конференција градова и општина и Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут", у циљу подршке градовима и општинама приликом израде планова јавног здравља јединица локалне самоуправе, одржана је у Скупштини Града Новог Сада.
Одредбама Закона о јавном здрављу и Закона о буџетском систему, јединице локалне самоуправе су у обавези да сачине План јавног здравља, који усваја Скупштина на предлог локалног савета за здравље.
У ту сврху припрeмљeн je и Приручник зa стрaтeшкo плaнирaњe jaвнoг здрaвљa нa лoкaлнoм нивoу - Maпa путa и плaкaти сa илустрoвaним oблaстимa jaвнoг здрaвљa кojи су уручeни представницима 13 лoкaлних сaмoупрaвa које су учествовале на овој радионици.
У име Града Новог Сада присутнима се обратила в.д. начелница Управе за здравство др Мила Уверић - Радовић.
"Град Нови Сад формално не поседује овај документ, али је на путу стратешког планирања јавног здравља прешао велике кораке. Више од 20 година Град израђује документ Здравствено стање становништва, а у склопу чланства у 6. фази Европске мреже „Здравих градова“ има установљене „Здравствени профил Града“ – својеврсну ширу „слику здравља“ становништва и „Оквир градског плана за здравље“. Поред тога, Град Нови Сад, као и неколицина градова у Србији, има бројне развојне документе (стратегије, програме), који имају интерсекторски карактер и усвојени су у Скупштини Града. Ово ће бити прилика да се они сагледају и из угла њиховог доприноса унапређењу одредница здравља" рекла је др Мила Уверић – Радовић и додала да се смисао спровођења друштвене бриге за јавно здравље налази у слогану „Здравље у свим локалним политикама“ а да је Нови Сад спреман, како је рекла, да дели своја искуства.
Шеф одељења за друштвене делатности СКГО Јасмина Танасић истакла је да је данашња радионица у Новом Саду почетак процеса израде планова јавног здравља градова и општина у Србији.
"Овај документ је значајан јер се њиме трасира начин трошења новца, енергије и људских ресурса везаних за организоване активности локалних заједница на заштити јавног здравља како би грађани могли да имају здравију и безбеднију животну и радну околину, и наравно бољи квалитет живота. Конкретно, није реч о здравственој заштити, реч је о много ширем појму, о свим областима јавног здравља у које улази и заштита животне средине, поступање здравственог система у областима ванредних и кризних ситуација, као и превенција и промоција здравља" истакла је Јасмина Танасић.
Према речима редовног професора Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду проф. др Ержебет Ач Николић јавно здравље је много шири концепт од здравствене заштите.
"Брига о здрављу је брига сваког од нас појединачно, као приватних лица али и као професионалаца без обзира на то у ком сегменту друштва ми радимо. То је нешто што радимо како бисмо унапредили здравље становиштва, своје лично здравље и здравље околине. Начин и услови живота највише утичу на здравље, па треба радити на њиховом побољшању и то кроз координисане активности свих сектора" нагласила је проф. др Ержебет Ач Николић и додала да је циљ којем се тежи израда Стратешког плана јавног здравља који ће садржати оперативне планове сваке општине.
Радионице ће после Новог Сада бити одржане у Суботици, Краљеву, Нишу и Београду.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.