Градоначелник Новог Сада изјавио је да се План детаљне регулације Лимана са Универзитетским кампусом ради "по слову закона"
"Не зауставља се развој града кроз петиције и фејсбук групе, било је протеста и против изградње балетске и музичке школе, а они који су протестовали против изградње Пупинове палате, сад купују станове у њој", рекао је градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, гостујући у емисији "Град и ми".
Градоначелник Новог Сада изјавио је да се План детаљне регулације Лимана са Универзитетским кампусом ради "по слову закона" али да, како процедура и налаже, сви заинтересовани могу да имају увид у план и да приложе своје евентуалне замерке или сугестије.
"Онда се десило следеће. Да је неко на Лиману два покренуо петицију да се не да паркић иза МЗ "Бошко Буха" за изградњу обданишта, и да се не да гаража на локалитету поред јер ће, наводно, то угрозити зелене површине. Одмах сам звао урбанизам да чујем о чему се ту ради, јер то није питање дневне политике, већ струке која планира урбанистички развој града, и добио сам податак да је још по Генералном урбанистичком плану и регулационом плану за Лиман из 1999. године, на тој локацији предвиђено обданиште. И нико није ништа ново унео, већ је пренео из претходних планова. Што се гараже тиче, она је предвиђена на постојећем паркинг простору, а не на зеленим повшинама. И то су чињенице. Али ваљда је постало супер популарно да кажете: секу нам дрвеће, узимају на паркиће, не дамо свој кварт, не дамо корњаче, ... не знам шта више све има у тим захтевима."
На наше питање да ли секу дрвеће и узимају паркове, Вучевић одговара: "Не! Никоме ништа није одузето. То није приватна својина. То је јавна својина Града Новог Сада који послује и ради у складу са уставом и законима, а не нечијим личним нахођењима, или добром или лошом вољом. Хоћу да Вам кажем да смо ми дошли на ниво да нам неко каже да не треба обданиште. Ја никада нисам критиковао ни једну иницијативу, али невиђено је да ми стално имамо захтеве да сва деца буду уписана у обданишта, а онда да чујете како неко каже не може да се гради вртић, идите негде другде. Да ли ће неко од потписника те петиције да политички одговара за 10 година ако не будемо могли да упишемо сву децу са Лимана у вртиће? Да ли ће неко да одговара ако буде растао број кола, па не буду довољна ни постојећа паркинг места или ће рећи – баш нас брига кад је неспособна градска власт што су то избрисали из планова? Треба ли ја сад да позовем грађане да скупљају петицију за иградњу обданишта и јавних гаража? Шта мислите где ће бити већи број потписника? Питам Вас да ли је могуће да живимо у граду где се свака акција своди на петицију против?"
Градоначелник Вучевић је нагласио да мисли да иза покретања таквих грађанских иницијатива стоје неке политичке организације, те да је сигуран да ће време показати да је био у праву.
"Невероватно је да се нападају најчистије и најдобронамерније идеје које су у корист грађана, и које постоје по плановима много дуже, и које никоме нису сметале 19 година. На комисији за планове града следи јавна расправа о свему томе, па нек стручна комисија и стручна јавност и јавност процене да ли је то потребно. Ја не желим да водим неодговорну политику. Нећу да кажем да данас имамо довољно паркинг места, јер га немамо, а знамо да ћемо их за 10 година имати још мање, јер их нисмо проширивали. Немам никакав проблем да грађани покрену неку петицију или иницијативу, и мислим да је то добра и корективна ствар за власт. И до сада смо више пута чули добре и користе ствари од грађана, и кад су нас критиковали, замерали нам и указивали на одређене проблеме".
Градоначелник тврди да асполутно нема основа а замерке да се у Новом Саду уништава зелена површина, и као примере наводи да граде велики парк између Новог насеља и Нове детелинаре, упркос томе што су ту парцелу могли да продају за неколико стотина милиона динара. "Истовремено, инвестирамо 70 милиона динара и спремамо још 70 милиона за Каменички парк са Покрајинском владом, а уложили смо преко 3 милиона евра за нови расадник, и нама неко каже да не водимо рачуна о зеленој површини. Ево, моја су пале маске. Моја политика је да градим вртић. Може да се потпише 100.000 људи на петицију – ја ћу да градим вртић", закључује градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Гостујући у емисији "Град и ми", Вучевић је изнео податке који показују да је уз Београд, Златибор и Врњачку бању, Нови Сад најатрактивнија туристичка дестинација у земљи. У првом тромесечју ове године забележен је повећан број ноћења за 36.6%, од тога, било је за 26,1%, више домаћих, а за 42,8% више страних туриста, највише из земаља региона, али и Кине, Индије и Америке.
Градоначелник наглашава да све то показује да је Нови Сад добро и сигурно место, да је с правом понео титуле Омладинска престоница Европе 2019 и Европска престоница културе 2021, и да је све то добра "позивница" за инвеститоре да и даље улажу у хотеле, ресторане и друге садржаје који прате област туризма.
Град ће наставити да инвестира у нове атрактивне зоне, у инфраструктуру, како би још видљивијим учинили најзначајнија места Новог Сада, нагалсио је градоначелник и навео да су од Владе Србије добили 250 милиона динара више средстава за уређење културно-историјских споменика, подграђа тврђаве, Алмашког краја, центра града, дела око Грчкошколске улице, Матице српске, објеката који су под заштитом културе.
Он је позвао суграђане да погледају изложбу која је постављена у Војној болници у Петроварадину, а показује како ће, након више деценија чекања, након потпуне реконструкције, изгледати подграђе Петроварадинске тврђаве.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.