Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је обележавању Дана Галерије Матице српске и прославе 170 година њеног трајања, у оквиру чега је отворена и изложба Арсеније Теодоровић и српска црква у Будиму.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је обележавању Дана Галерије Матице српске и прославе 170 година њеног трајања, у оквиру чега је отворена и изложба Арсеније Теодоровић и српска црква у Будиму. Изложба, коју је свечано отворила председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, резултат је петогодишњег пројекта реализованог у сарадњи Галерије Матице српске, Музеја Српске православне епархије будимске у Сентандреји и Покрајинског завода за заштиту споменика културе из Петроварадина.
"Галерија Матице српске је као део Матице српске допринела изградњи града Новог Сада каквог га данас познајемо. Чињеница је да је Нови Сад кренуо у снажан развој у духовном, привредном, политичком и културолошком погледу доласком те културне институције у град, као и оснивањем Српског народног позоришта и добијањем епитета "Српска Атина". Не може вас оставити равнодушним 170 година трајања које су повод за обележавање овог јубилеја. Значај Галерије Матице српске превазилази локални оквир и не може да се сведе само на Град Нови Сад. Она има значај за цео српски народ, али је свакако новосадска с обзиром на то да јој је седиште веома дуго у нашем граду, што нас чини неизмерно поносним.
Што се тиче лауреата за Октобарску награду и Новембарску повељу, ја сам сигуран да ће сутра на свечаној седници Скупштине града, одборници једногласно усвојити предлог да овогодишњу Октобарску награду добије и Галерија Матице српске за 170 година рада. Такође, надам се да ће бити усвојен и предлог да награду добије и лист "Дневник" као једини дневни лист на ћириличном писму у Војводини који траје 75 година и да ћемо доделити Новембарску повељу "Дому здравља Нови Сад", као и Горану Бајшанском који се истакао хуманитарним радом" рекао је градоначелник Милош Вучевић.
У години у којој обележава 170 година трајања, Галерија Матице српске је припремила богат програм како би указала на континуитет идеја и вредности постигнутих остварења у свом досадашњем раду. Обележавање јубилеја почело је 1. јуна представљањем обновљене фасаде зграде Галерије, наставило се садржајном изложбеном и програмском делатношћу као и свечаношћу у Текелијануму у Будимпешти, која је одржана 14. октобра.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.