ВУЧЕВИЋ: За капиталне инвестиције осам милијарди динара

ВУЧЕВИЋ: За капиталне инвестиције осам милијарди динара

Ове године ће више од осам милијарди динара, што је трећина градског буџета, бити уложено у капиталне инвестиције, самим тим и завршетак великих инвестиционих пројеката у приградским деловима Новог Сада...

Ове године ће више од осам милијарди динара, што је трећина градског буџета, бити уложено у капиталне инвестиције, самим тим и завршетак великих инвестиционих пројеката у приградским деловима Новог Сада, посебно тамо где становницима деценијама чекају на основну инфраструктуру – водовод и канализацију, најавио је вечерас у емисији "Град и Ми" РТВ-а градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.

Он је поновио да је за њега и у другом мандату прворазредни циљ, али и политички задатак, да сви делови Новог Сада буду оптимално уређени, да се грађани приградских насеља не осећају као грађани другог реда, и нагласио да му је у остваривању тих циљева изузетно значајна подршка, али и иницијатива, самих грађана и представника Месних заједница.

"Треба бити крајње искрен. Није могуће да сви проблеми буду решени до краја овог мандата 2020. године, али је могуће да грађани осете значајан бољитак. Од 2012. смо доста тога урадили, а трудимо се, радимо и живимо за то да буде још и брже и боље. Нови Сад је површински "експлодирао" у последњих 25 година, имали смо снажне миграције, али треба истаћи то да је наш град показао своје велико срце примивши око 100.000 људи са ратом захваћених подручја. Нови Сад је тиме добио квалитет, нову снагу, нову енергију, али и задатак да уреди те нове просторе, односно, места где људи живе. Знате и сами да се Нови Сад 90 - тих и након тога развијао на местима где по планским актима нису била предвиђена насеља, да су људи муком градили куће на неким њивама, да су викенд насеља постајала насељена места са непостојећом инфраструктуром. Живот је терао да се град развија неплански, и данас је тај заостатак у комуналној опремљености проузрокован из тих разлога", напоменуо је он.

Вучевић признаје да се стално сусреће са грађанима који више деценија немају прикључке на канализациону и водоводну мрежу, те да разуме њихово неповерење, јер су се наслушали разних обећања. С друге стране, он наглашава да садашња градска власт не обећава, већ ради на решавању проблема, и истиче да очекује још већу подршку је грађани то виде и разумеју.

 

НАЈВЕЋИ ИЗАЗОВИ ВЕТЕРНИК, АДИЦЕ, КЛИСА, БЕГЕЧ, КИСАЧ И БОЦКЕ

Он је навео да су на списку завршених пројеката изградња канализације у Ковиљу, са најмодернијим пречистачем, да исте исте услове имају становници Степановићева, да је у целом насељу Сајлово, осим 32. Улице, урађена канализациона мрежа, као и највећем делу Руменке. Највећи изазови су Ветерник, Адице и Клиса, а затим Бегеч са пречистачем, Кисач који има спојен потисни цевовод према Руменки али нема разведену мрежу, насеље Боцке ...

"По новом закону о озакоњењу објеката, од 27.11 2015. године пописано је 20.418 објеката за озакоњење, а донето је 9.124 решења о озакоњењу нелегалних објеката. Дакле 50 одсто је обрађено, и издата су решења о озакоњењу. Сада ти људи имају легалне објекте, а Град приходује од пореза на имовину за те објекте, а из буџета се и финансирању радови на изградњи инфраструктуре", нагласио је Вучевић.

Одговарајући на питање како то да Нови Сад има 300 километара нелегалне водоводне мреже, и да се сваке године региструје око 200 нових нелегалних прикључака, Вучевић каже да "има примера да и најбогатији у својим фирмама, привредним и пословним просторима имају нелегалне прикључке, и не плаћају комуналне услуге и трошења струје".

"То је стална борба откривања и санкционисања. На неке велике градске објекте које су саграђени пре више десетина година нелегално су прикључени неки објекти који се налазе поред. Ми санкционишемо све што откријемо, и ту нема изузетака. Упркос свему, чињеница је да је Нови Сад најуређенији град у Србији, и највећи део Новосађана уредно измирује своје комуналне обавезе, порезе, и због тога смо у стању да даље развијамо град.

Градоначелник наглашава да очекује још активније учешће самих грађана, али и од руководства месних заједница за које кажу да су агилни и да добро раде посао, како би проблеми брже били детектовани и затим решавани. С друге стране, он каже да ће град наставити да помаже одржавање и других активности и манифестације у приградским насељима:

"Не можете казнити та насеља јер нису комунално опремљена, и то није "хлеба и игара", то је живот, и шароликост тих програма је нешто чиме треба да будемо поносни. С нестрпљењем чекам и следеће изборе, па да видите да ли грађани мени да верују, или онима који обећавају све бесплатно, а који су само задужили град, а видите да нису решили ни један проблем", истакао је Вучевић и нагласио да ће и даље стално бити на терену, са грађанима.


О ПУТАРИНИ ЗА КОВИЉЧАНЕ

Упитан да ли има проблем да се сретне са становницима Ковиља којима је пре две године обећано да ће им град помоћи да реше проблем плаћања путарине на деоници ауто – пута Е75, који користе за одлазак на посао и у школу, Вучевић одговара:

"Град је донео одлуку о материјалној подршци становницима насељеног места Ковиљ на име накнаде за употребу дела ауто пута Е75. По тој одлуци која је објављена у Службеном листу, Град преузима финансирање 44 одласка и доласка по аутомобилу, за једно возило у домаћинству, за физичко или правно лице које има седиште или пребивалиште у ковиљу. Заинтересовани треба да се јаве Управи за социјалну политику града Новог Сад, у улици Жарка Зрењанина број 2".

Иако је одлука још од прошле године, а град је определио новац и за ову годину, у јавности су се појављивале опречне информације у вези са тим да ли је тај проблем Ковиљчана уопште решен. Одговарајући на опаску да је Београд имао сличан проблем са становницима Сопота, Гроцке и Младеновца, који је још 2012. године решен док је градоначелник био Ђилас, Вучевић каже:

"Није коректно поредити то што је Београд урадио на, по мени, један начин за који нисам сигуран да је био у складу са тадашњим законима, и ово што је Град Нови Сад урадио за становнике Ковиља. И то је чиста истина, без знака упита, и ове године смо у буџету предвидели средства. То што је Ђилас радио, тај криминал, и то бацање прашине у очи, и остављање милијарде евра дуга, је политика која не пролази. Ми имамо апсолутно другачију политику. Ја нисам задуживао град, ја сам враћао дугове, које су направили колеге, пријатељи и сарадника господина Ђиласа, исто као што је Синиша Мали морао да вратио пола милијарде дуга које је наследио од господина Ђиласа, а овај му данас држи предавања како треба да се развија Београд, и прича глупости како ће све бити бесплатно. Али грађани нису наивни", каже Вучевић.

На питање у вези са одлуком коју је иначе Београд "преписао" од Новог Сада, а ради се о субвенцијама за боравак деце у приватним вртићима, које се исплаћују са кашњењем од неколико месеци, градоначелник каже да нема разумевања за кашњење исплате, посебно за образложење из ресорне управе да су субвенције прошле године касније три месеца због "куцања решења".

"Ја могу да разумем да је то један захтеван посао, али не мислим да је то оправдано образложење и придружујем се критикама које су упити родитељи. Ја сам поносан на то што смо покренули субвенције, и чињеницу да ћемо ове године помоћи породицама 2.500 малишана, али и даљи развој приватних вртића и олакшати притисак на Радосно детињство. Могу да обећам да ћемо све урадити да не буде кашњења, поручио је Вучевић.

Извор: РТВ

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести