УРБАН-ПРЕКС ПРОЈЕКАТ: Поставка седамнаест кишомера у Новом Саду

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Надзор, предвиђање и развој онлајн јавног система раног упозоравања за обимне падавине и плувијалне поплаве у урбаним областима у пограничном региону Мађарске и Србије

Тачно и правовремено обавешатавање о томе који ће делови града бити потопљени, када наиђу све чешће обилне кише, а да би се на време омогућило реаговање грађана и комуналних служби, главни је циљ УРБАН-ПРЕКС пројекта, јуче предствљеног у Новом Саду.
 

Овај прекогранични пројекат суфинансирала је Европска унија преко ИНТЕРРЕГ-ИПА ЦБЦ МАЂАРСКА-СРБИЈА програма, под називом: „Надзор, предвиђање и развој онлајн јавног система раног упозоравања за обимне падавине и плувијалне поплаве у урбаним областима у пограничном региону Мађарске и Србије“.

- За сада је у плану да на максимално 17 локација поставимо падавинске станице. Оне ће мерити количину, интензитет и тип падавина. Локације које ћемо покрити су урбане зоне и делове око града. Имаћемо станице и на сремској страни, као и на подручју Руменке и Кисача. У самом граду покушаћемо да покријемо најугроженија места као што су чувени новосадски подвожњаци, где се увек задржава вода. У плану су и Лиман, Клиса и Телеп – каже истраживач на пројекту др Драган Милошевић са ПМФ Универзитета у Новом Саду, који је говорио на тему Мрежа падавинских станица и систем њеног функционисања.

По његовим речима, падавинске станице изузетно су прецизне: практично, како падне прва кап на сензоре, мери се и њихова количина и интензитет. Добијени подаци прослеђују се у реалном веремену, а на основу њих ће се предвиђати колико ће падавина бити у нередних сат времена на конкретним локацијама. Ове станице, како каже, ником неће сметати, а биће и заштићене. Неће имати било какав негативан ефекат на околину и становништво.

Менаyер на пројекту др Ивана Бајшански, доценткиња на Факултету техничких наука УНС, истиче да се цео пројекат делом финансира средставима Европске уније, а делом Покрајинског секретаријата за финансије.

- Поплаве у граду не можемо спречити. Услед екстремних падавина имамо прекомерне количине воде коју инфраструктурни систем града не може да прими, па имамо угрожене саобараћајнице, тротоаре, зелене површине и објекте. Оно што ипак можемо јесте да формирамо систем који ће дати упозорење на прекомерне падавине и поплаве, да би људи на време напустили угрожене објекте, и склонили аутомобиле с угрожених соабраћајница. Сваки од партнера на пројекту има свој задатак. Ми на одсеку Архитектуре и урбанизма користимо дигиталне интерактивне технологије које омогућавају визуелену предикцију – показују шта се дешава уколико дође до великих киша у одређеним деловима града. Имамо врло прецизне тродимензионалне моделе с прецизном топографијом терена, с прецизно уцртаним саобраћајницама и објектима – објашњава Ивана Бајшански. - Уз помоћ 3Д модела радимо симулације кише и поплава, и гледамо шта ће се и где дешавати. На пример, неке од тих тачака у Новом Саду су Партизанска улица, насип код Дунава, Улица Васе Стајића, раскрснца Футошког пута и Булевара ослобођења, као и Булевар Европе код улице Бранка Бајића.

Руководилац УРБАН–ПРЕЏ пројекта др Стеван Савић са Природно-математичког факулетета Департмана за географију, подсећа на то да се на овом двогодишњем пројекту ради од новембра прошле године.

- Наш задатак је да пратимо појаве екстремних падавина изнад нашег прекограничног простора, с фокусом на Нови Сад и Сегедин. Овакве падавине су углавном везане за летењи период и проузрокују појаву урбаних поплава које карактеришу водени басени на саобраћајној инфраструктури - пре свега код подвожњака, на раскрсницама и булеварима. На основу мониторинга који се обваља желимо да креирамо и систем ране најаве. Систем упозоравања 24 до 48 сати пре непогоде које може да доведе до урбане поплаве. Поред тога што ће се у оба града поставити систем падавинских станица, колеге из Сегедина урадиће прогностички модел  који ће дан до два раније предвиђати да ли ће бити падавина и каквог ће бити интензитета. Овакав систем биће више од 90 одсто поуздан - каже др Стеван Савић.

Падавинске станице очитавају количину и интензитет падавина

Како смо чули од Јована Шућова, руководиоца Сектора Канализација у ЈКП  “Водовод и канализација - Нови Сад”, како би се боље решавале  последице прекомерних киша, већ неко време постављају се кишомери на територији Општине Нови Сад.

- Већ сада, у Сектору Канализације имамо податке да ли је велика киша која падне, у оквиру пројектованог система или је преко њега. Према томе одређујемо шта треба да радимо и можемо да проценимо колико смо у томе добри. У овом моменту имамо девет кишомера, а са 17 нових наша територија биће много боље покривена. Имаћемо и много квалитетније податке где се и шта дешава и где се можемо ствари да побољшамо и умањимо последице које изазивају такве падавине – каже Шућов. - За нас је од изузетног значаја да те најаве падавина и могућности поплаве добијамо на време и тако спремно реагујемо.

Извор: Дневник

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести