"Борба бротив комараца, у оквиру систематске акције заштите здравља грађана је почела, а претходних неколико дана екипе „Циклонизације“ извеле су серију третмана из хеликоптера против ларви на Дунаву"
"Борба бротив комараца, у оквиру систематске акције заштите здравља грађана је почела, а претходних неколико дана екипе „Циклонизације“ извеле су серију третмана из хеликоптера против ларви на Дунаву", каже менеџер „Циклонизације“ за односе с јавношћу Дарио Аћимовић.
"На основу мониторинга изведени су биолошки третмани леденим гранулама из ваздуха, а обухваћени су изливи на целом току Дунава кроз територију градског подручја, од Бегеча до Ковиља", додаје Аћимовић.
Први круг ларвицидних третмана урађен је почетком маја, каже Аћимовић, а обухватио је изливе и на Дунаву и на каналима и барама да би се предупредило излетање одраслих комараца. И ове године екипе „Циклонизације“ настојаће превентивно да популацију комараца редукује и пре излетања у одрасле форме. Акција ће трајати непрекидно до јесени, односно док год то временски услови буду захтевали.
"Превентивним деловањем и уништавањем комараца биолошким препаратима у фази ларви чувамо животно окружење, а пре свега штитимо здравље свих грађана јер не дозвољавамо стварање бројности одраслих комараца критичне за ширење заразних болести" каже Аћимовић.
Такав приступ у „Циклонизацији“ развијан је годинама и не заостаје за системом који се користи у Немачкој и другим развијеним земљама и да се у целости примењује од пре четири сезоне, када је и показао своју неопходност и ефикасност.
"Сетимо се да је на наше просторе стигао вирус Западног Нила, да је Србија претходних година имала највећу епидемију на тлу Европе, а стручњаци предвиђају да ће с измењеним климатским условима стићи и друге заразне болести чији су преносиоци комарци. Захваљујући разумевању и одговорности локалних самуправа, ми већ имамо функционалан систем који може да се носи с тим опасностима. То смо показали у сезонама када је, упркос идеалним условима за размножавање комараца, њихова бројност на подручју где изводимо акције била далеко испод критичне" каже Аћимовић, и наглашава да „Циклонизација” поштује европске стандарде и да се авио-третмани против одраслих комараца не изводе изнад насељених места већ само у заштитној зони уз Дунав.
ЛАСЕРСКО СНИМАЊЕ
Претходних година „Циклонизација” је снимила Дунав и најсавременијим системом „лидар”. Реч је о ласерском снимању које даје тродимензионални модел терена и омогућава прављење симулација за различите сценарије који се могу догодити током сезоне.
Систематска заштита здравља грађана од комараца обухвата мониторинг, ларвицидне третмане биолошким и хемијским препаратима, третмане против одраслих комараца са земље и из ваздуха, као и контролу успешности третмана. Уз Географско-информациони систем (ГИС), који омогућава правовремену реакцију да би све третмане извела прецизно и ефикасно, „Циклонизација” је једина у региону која користи најмодернију техику – савремене УЛВ генераторе, чамце, амфибијска возила, хеликоптере и авионе.
Претходних месеци извођени су и третмани против комараца презимелих у подрумима, подстаницама и сличним просторима, а пре оживљавања вегетације допуњене су и мапе потенцијалних изворишта.
"Уз помоћ хеликоптера и беспилотних летелица опремљених геопозиционираним ХД камерама и ГПС системима снимили смо све изливе. Сви подаци и орто-фото снимци смештени су у базе података ГИС, чиме смо ажурирали и допунили карте које су направљене претходних година. Све то даје нам могућност да у сваком тренутку предвидимо која ће се изворишта комараца активирати и да делујемо превентивно."
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.