Недавно је покренут сајт намењен откривању и пријављивању фрушкогорских депонија.
Фрушка гора, "панонска лепотица", могла би ускоро да се реши црних еколошких тачака - дивљих депонија - којих има на готово свим прилазним путевима планини. Решење овог горућег проблема интензивно траже активисти Удружења "Фрушкаћ" и интернет-платформе www.fruskac.net, и чини се да су на добром путу да га пронађу. Покренули су, наиме, недавно сајт намењен откривању и пријављивању фрушкогорских депонија.
На овај корак, по речима Николе Арежине, једног од његових креатора, љубитељи Фрушке горе су се одлучили јер су незадовољни чистоћом животне средине.
"Постали смо победници клуба "Суперсте" са пројектом "Чиста посла" и кренули у борбу против дивљих депонија" поручује Арежина за Новости.
"Направљен је веб-сајт http://cistaposla.fruskac.net, преко којег грађани могу да достављају информације о критичним тачкама на којима несавесни остављају смеће."
Све такве депоније ће бити убележене на интерактивној мапи, која се налази на сајту, а уједно ће бити обавештене и надлежне службе. На сајту се већ може видети мапа са локацијама депонија и табела. У општини Беочин их је, на пример, примећено пет, у Сремској Митровици три, Новом Саду две и у Шиду једна.
"Циљ сајта је подстицај за општинске службе да буду ефикасније у решавању проблема са смећем и примени рециклаже" рекао је Арежина за Новости.
"Активисти нашег удружења "Фрушкаћ" ће редовно бележити и ажурирати податке, а извештаје медијима, министарствима, општинама, туристичким организацијама слаће квартално."
Прилази Националном парку из свих села су у катастрофалном стању, а до улаза у парк виде се бар две дивље депоније и гомила смећа расутог по путу.
"У Беочину имамо легалну депонију на само 900 метара од парка, са које се разносе кесе, чак и кад дуне поветарац. У решавање оваквог проблема морамо да се укључимо сви, од владе, општина, па до еколошких и туристичких организација. Ово није слика коју желимо да гледамо из дана у дан и да дочекујемо госте" апелује Арежина.
На сајту "Чиста посла" се наводи редослед корака око пријављивања депоније. Љубитељ природе који је примети треба да укључи ГПС на телефону, фотографише нагомилано смеће и да слику пошаље на мејл: cistaposla@fruskac.net. Активисти "Фрушкаћа" ће фотографију са тачном локацијом поставити на сајт и обавестити надлежне службе, а касније проверити да ли је депонија уклоњена.
Кључ решења у побољшању инфраструктуре одношења и рециклирања смећа је у оштрим казненим мерама и спровођењу закона. Други начин је едукација грађана и награђивање најсавеснијих.
Извор: Вечерње Новости online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.