Трансплантација рожњаче на Клиници за очне болести Клиничког центра Војводине
Војвођани којима је неопходна трансплантација рожњаче више неће морати да иду у друге установе у нашој земљи или у иностранству, јер од недавно ову операцију изводе и лекари Клинике за очне болести Клиничког центра Војводине.
Недавно су урађене две трансплантације рожњаче, а у овој установи кажу да је ова операција једини начин да пацијенти поново прогледају и осим што им се поправља вид, након интервенције им се поправља и квалитет живота.
Помоћница директора Клиничког центра Војводине задужена за здравство професорка др Едита Стокић, каже како дужи низ година постоји потреба да се трансплантација рожњаче уведе, поред осталих трансплантација, у рутински хируршки рад највеће покрајинске болнице.
Увођењем ове методе омогућавамо нашим пацијентима адекватно лечење, односно повраћај вида који је настао због болести рожњаче. Наши осигураници више неће морати да се упућују за ову интервенцију у друге установе, а биће знатно смањен и број оних који дуже чекају на ову операцију, казала је др Стокић и напоменула како је опрема неопходна за трансплантацију рожњаче набављена крајем прошле године, захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство.
Упоредо с набавком опреме текла је и едукација тима Клинике за очне болести у Клиничком центру Србије и иностранству.
Управник Клинике за очне болести професор др Владимир Чанадановић објашњава да је трансплантација рожњаче операција где се замућена и непровидна рожњача замењује здравом, донираном рожњачом.
Ова трансплантација је у земљама развијеног света најчешћа од свих трансплантационих хируршких интервенција. Успешност трансплантације већа је од 90 одсто, јер рожњача нема крвних судова, па је имунолошки привилеговано ткиво. Због тога смо веома поносни на то што се ова хируршка процедура, након веома дугог времена, поново ради на Клиници за очне болести КЦ Војводине, навео је др Чанадановић.
Фото: Pixabay
Према његовим речима, Клиника има обучен тим за трансплантацију, као и адекватну опрему, те ће у наредном периоду моћи да збрину пацијенте којима је трансплантација рожњаче једини начин да поново прогледају.
Наши пацијенти више неће морати да се обраћају за помоћ у друге установе. Свако замућење рожњаче које угрожава њену прозирност и смањује видну функцију пацијента индикација је за кератопластику. Замућења су обично последица дегенеративних обољења, булозне кератопатије, ожиљака након инфекције или траума, последица неког другог хируршког лечења ока, напоменуо је др Чанадановић.
Операција се ради у локалној или општој анестезији, у зависности од процене хирурга и анестезиолога, и просечно траје око сат времена. Период опоравка је дуг и захтева редовно праћење оперисаних пацијената. Локална терапија је у облику капи и масти које пацијент укапава на основу савета хируга. Неколико месеци после операције пацијент може да се врати нормалним животним активностима.
Након операције и периода опоравка, код већине пацијената долази до побољшања видне функције и квалитета живота. Ипак, некада после трансплантације може да се јави одбацивање трансплантата или се на трансплантату јави рецидив основне болести, која је и раније довела до њеног замућења. У оваквим случајевима могуће је поновити трансплантацију. Због тога оперисани пацијенти захтевају адекватно и дуготрајно праћење, додао је др Чанадановић.
Управник Ургентног центра и члан Тансплантационог тима КЦВ доцент др Драган Николић каже како све хируршке процедуре које су уведене у Клиничком центру Војводине подразумевају највиши хируршки стандард и постају редовна процедура у лечењу пацијената. Увек постоји тежња да се након увођења хируршке процедуре подигне још више стандард здравствене услуге и постане референтна установа за дату процедуру у овом делу Европе.
Бројне су болести ока које доводе до нефункционалности рожњаче и практично инвалидитета пацијената. Код већине од њих трансплантација рожњаче је и једини начин успешног лечења обољења. Стога се потреба за трансплантацијом рожњаче као једини вид лечења показала као неопходно потребна, сматра др Николић.
СВЕ ВИШЕ УСВОЈЕНИХ ПРОЦЕДУРА
Клинички центар Војводине може да се похвали широким опусом трансплантационих процедура, у којем су трансплантација јетре, бубрега, рожњаче, костне сржи, коже и коштаних елемената, наводи др Николић.
ТЕШКО ДО ДОНИРАНОГ ОРГАНА
Донаторство органа свог ближњег за трансплантацију тешка је одлука за сваку породицу, посебно осетљива категорија у том смислу је донирање рожњаче. Неретко породице које и донирају органе за трансплантацију, не желе да донирају рожњачу, сматрајући да такав акт наружује покојника, указује др Николић.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.