Покретање пројекта едукације будућих вођа културних пројеката кроз програм Lab for European Project Making најављено је на презентацији коју је Фондација „Нови Сад 2021“ организовала у Културном центру Новог Сада
Покретање пројекта едукације будућих вођа културних пројеката кроз програм Lab for European Project Making најављено је на презентацији коју је Фондација „Нови Сад 2021“ организовала у Културном центру Новог Сада.
Кроз три седмодневна тренинг-семинара (модула), од децембра 2017. до августа 2018. године, више од 15 еминентних европских стручњака одржаће предавања и радионице за 30 потенцијалних културних менаџера.
Носиоци пројекта су „Нови Сад 2021“, „Ријека 2020“ и „Темишвар 2021“, а партнери у пројекту обуке будућих менаxера културних догађаја су „Матера 2019“, „Пловдив 2019“ и „Елефсина 2021“. Сваки модел укључиће по два ментора и три предавача, реномиране стручњаке из специфичних области за организовање културних догађаја.
Руководилац Сектора Фондације „Нови Сад 2021“ за партиципативне пројекте Лазар Јованов најавио је на презентацији пројекта да ће Нови Сад представљати осам културних менаџера који ће бити изабрани на конкурсу отвореном до 15. августа.
Један од главних услова је да кандидат има две године искуства у руковођењу културним пројектима.
"Жеља нам је да кроз пројекат ЛАБ радимо на оснаживању и подизању капацитета, као и на развоју будућих менаџера културних пројеката и догађаја. Кандидати који буду изабрани добијају могућност да, након едукације, узму учешће у управљачким структурама Фондације „Нови Сад 2021“ и пројекта „Европска престоница културе“", поручио је Јованов и додао да очекује да ће неки од кандидата почети активно да раде на пројекту „Европска престоница културе“ и док буде трајала та бесплатна едукација.
Саветник Фондације „Нови Сад 2021“ Кристијан Потирон истиче да су основни задаци менаџера у култури планирање, продукција и мониторинг.
"Најважнија особина културног менаџера требало би да буде флексибилност, јер културни менаџмент обухвата више области и дотиче разне дисциплине", казао је Потирон.
Према његовим речима, људе најчешће привуче том послу радозналост и задовољство јер се дешава да се посао преклапа са задовољством.
Током промоције, Потирон је изнео као позитиван пример сличан пројекат који је реализован у Плзењу, у оквиру припрема тог града за Европску престоницу културе.
Први тренинг-семинар планиран је за децембар 2017. године у Темишвару, када ће учесници имати прилику да се посвете теми развоја публике и њеног активног укључивања у програм. Уследиће семинар у Новом Саду у априлу 2018. године, а последњи модул обуке биће организован у Ријеци током јула 2018. године.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.