Група професора са Факултета техничких наука из Новог Сада поднела је, како сазнаје Танјуг, кривичну пријаву против сувласника и директора компаније "Schneider Electric DMS" Драгана Поповића и законског заступника те фирме Владимира Стрезоског...
Група професора са Факултета техничких наука из Новог Сада поднела је, како сазнаје Танјуг, кривичну пријаву против сувласника и директора компаније "Schneider Electric DMS" Драгана Поповића и законског заступника те фирме Владимира Стрезоског због, како тврде, неовлашћеног искоришћавања ауторског дела и злоупотребе положаја.
Поповића, који је редовни професор запослен на ФТН и Стрезоског, шефа Катедре за електроенергетику и електроенергетски софтверски инжињеринг на истом факултету, група професора оптужује да су злоупотребили функцију руководилаца пројекта финансираног из буџета Републике Србије и извршили и врше крађу интелектуалне својине, чији је титулар ФТН.
Тако су, наводи се, на тај начин приватном привредном друштву Schneider Electric DMS омогућили имовинску корист која прелази износ од 20 милиона евра.
Поповић и Стрезоски нису данас били доступни за коментар, а представница за контакт с јавношћу навела је да ће на ову информацију Поповић реаговати по повратку из иностранства.
У кривичној пријави која је поднета Вишем јавном тужилаштву - Посебном одељењу за борбу против високотехнолошког криминала, у коју је Танјуг имао увид, директор и заступник "Schneider Electric DMS" су рачунарске програме и техничке информације неопходне за њихову примену и комерцијализацију, а које су развијене на ФТН-у, укључујући индустријски производ "DMS Softver", без правног основа пренели и преносе на "Schneider Electric DMS".
Тако су, како се тврди, поменути софтвер умножавали и искориштавали на тржишту Србије, али и на трећим тржиштима, чиме су противправно остварили имовинску корист, па су на тај начин оштећена и злоупотребљени материјална и нематеријална имовина ФТН-а и државе.
У пријави се подсећа да су Министарство за науку и технолошки развој, Институт "Михајло Пупин" и ФТН као "реализатор истраживања" потписали су 31. јануара 2011. године Уговор о реализацији и финансирању научноистраживачког пројекта, а саставни део Уговора био је и да "сва материјална и нематеријална добра припадају реализаторима истраживања".
Након креирања и развоја DMS Софтвера на ФТН, основано је приватно правно лице "DMS Група", која је потом основала "DMS Telvent", да би касније променили пословно име у "Schneider Electric DMS", ради комерцијалног искоришћавања наведеног софтверског производа и свих његових унапређења са ФТН, наводи се у пријави.
Укупан приход компаније "Schneider Electric DMS" 2013. године износио је више од две милијарде динара, а, према подацима Развојне агенције Србије, извоз за исту годину био је у вредности од 25 милиона евра, стоји у пријави.
Извор: Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.