Измене Одлуке о производњи, дистрибуцији и снабдевању топлотном енергијом из топлификационог система града Новог Сада усвојене су на последњој седници Скупштине града
Измене Одлуке о производњи, дистрибуцији и снабдевању топлотном енергијом из топлификационог система града Новог Сада усвојене су на последњој седници Скупштине града, а из „Новосадске топлане” поручују да су иницирали измене тог документа на предлог заштитника грађана Новог Сада, као и на основу извештаја покрајинског омбудсмана о обављању комуналне делатности производње и дистрибуције топлотне енергије.
Ипак, у предузећу кажу да су били највише вођени усклађивањем Одлуке са Законом о енергетици, Законом о ефикасном коришћењу енергије, потом са Законом о комуналним делатностима, Законом о планирању и изградњи, као и са Законом о становању и одржавању зграда.
Измене у Одлуци усмерене су, пре свега, према корисницима услуга, тврде у „Новосадској топлани”. Да би корисници лакше остваривали своја права, а „Топлана” испуњавала своје обавезе, новом одлуком је регулисана свака потенцијална ситуација у односу „Топлана” – корисник услуга, почевши од изградње објекта до крајњег производа, грејања и топле воде. Из предузећа истичу да у раду „Новосадске топлане” не постоји ништа што би остало за претпоставку или за слободну процену, све је формализовано и прописано Одлуком о производњи, дистрибуцији и снабдевању топлотном енергијом, а најновије измене „Топлану” би требало да приближе корисницима услуга.
Измене у Одлуци односе се, у првом реду, на терминологију и дефиниције које су сада усклађене с прописима који регулишу област енргетских и комуналних делатности, а све у циљу прецизнијег и лакшег тумачења и њихове примене.
"Европска комисија је директивом из 2016. године промовисала систем даљинског грејања као будућност грејања у градовима" каже директор „Новосадске топлане” Добросав Арсовић. "Најзначајнија измена у Одлуци о производњи, дистрибуцији и снабдевању топлотном енергијом је та што ће трошкове изградње прикључка и топлотне подстанице убудуће сносити предузеће. У циљу стимулације прикључења новоизграђених објеката на систем „Новосадске топлане”, а као резултат изузетно добре финансијске ситуације, „Топлана” је у могућности да преузме трошкове за изградњу прикључка и топлотне подстанице. Таквим видом подстицања прикључења нових објеката Нови Сад следи Стратегију развоја енергетике Републике Србије и мере за њено спровођење."
По његовим речима, измене Одлуке садрже и даље одлагање примене модела наплате према потрошњи за старе објекте – више од 1.150 зграда у Новом Саду – све до стварања одговарајућих услова као што су изолација објекта, замена столарије и слично.
"У Новом Саду у енергетском разреду Ц има више од 150 објеката, односно 5.200 стамбених јединица за које се обрачун и наплата обављају према измереној потрошњи и због веома добрих искустава, тај систем ће наставити да се примењује на објекте који се убудуће буду градили. Град је препознао велику разлику у енергетској ефикасности између старих и новијих објеката и уважио лоша искуства градова у окружењу код преласка старих објеката на нови модел обрачуна и наплате, што је резултирало одлагањем преласка све док и најстарији објекти не буду на задовољавајућем степену енергетске ефикасности" наглашава Арсовић.
У НОВУ СЕЗОНУ БЕЗ ПОВЕЋАЊА ЦЕНА
У предстојећу грејну сезону, поручују из предузећа, „Новосадска топлана” улази с актуелним ценама услуга, без икаквих назнака да ће се оне мењати. Повећања цена услуга сигурно неће бити, док ће њихово евентуално снижење бити извесно након урађене процене у складу с Методологијом за одређивање цене снабдевања крајњег купца топлотном енергијом.
Одлуком је сада дефинисано и формирање цена грејања, која ће се утврђивати на основу Методологије за одређивање цене снабдевања крајњег купца топлотном енергијом, коју доноси Влада Републике Србије. Новом Одлуком предвиђена је и могућности трајног искључења појединачног потрошача с топлификационог система, уз задовољавање начела да само његово искључење не утиче на квалитет услуге и трошкове осталих купаца.
Промене у Одлуци односе се и на услове за почетак и завршетак грејне сезоне. Наиме, грејна сезона почиње 15. октобра текуће и завршава се 15. априла наредне године. Она може почети и пре рока, када је, по подацима Републичког хидрометеоролошког завода, температура спољног ваздуха измерена у граду три дана узастопно у 21 сат 12 степени Целзијуса или нижа, али не пре 1. октобра. Грејна сезона може трајати дуже од 15. априла, а најдуже до 3. маја. Завршава се када је температура спољног ваздуха, почев од 13. априла, три дана узастопно у 21 сат виша од 12 стапени.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.