Рок за завршетак комплетне зграде Хитне медицинске помоћи је, по речима члана Градског већа за здравство проф. др Золтана Хорвата, крај марта следеће године, а уколико радници „НС градње” наставе ужурбаним темпом, објекат би могао бити завршен и пре рока
Рок за завршетак комплетне зграде Хитне медицинске помоћи је, по речима члана Градског већа за здравство проф. др Золтана Хорвата, крај марта следеће године, а уколико радници „НС градње” наставе ужурбаним темпом, објекат би могао бити завршен и пре рока.
Како наводи, грађевински радови су три недеље испред планиране динамике па би, по неким проценама, нови Завод за хитну медицинску помоћ могао отворити врата грађанима већ у марту.
„Дуго су трајале припреме, као и тражење одговарајуће локације која ће моћи да задовољи све потребе нове зграде Хитне помоћи и на крају смо се одлучили за Булевар Патријарха Павла“, каже Хорват. „Простираће се на 5.300 квадратних метара, а ово место најпогодније је јер има излазе у свим правцима. Нова зграда ће бити седиште Хитне помоћи, односно главни пункт, док већ имамо наше пунктове с возилима и екипама на Клиси, у Петроварадину, Футогу и Сремској Каменици.“
По речима нашег саговорника, нова зграда подељена је у више делова, а посебно је истакао да ће ту постојати педијатријска хитна служба, која ће бити опремљена најсавременијим апаратима. Постојаће и амбуланта за одрасле, а посебно ће бити направљена соба за реанимацију.
„Првобитно смо планирали да направимо и хеликоптерски центар, али због изузетно великих улагања, а релативно ретких ситуација које би захтевале такав вид транспорта, одустало се од те идеје“, каже Хорват. „Предвиђено је и место за стоматолошку ординацију, у којој би се радиле хитне интервенције, али су преговори још увек у току.
У склопу комплекса Завода за хитну медицинску помоћ предвиђен је и простор за Апотеку „Нови Сад”, која ће радити 24 сата и биће доступна како грађанима, тако и пацијенатима.“
„Нова зграда ће имати и савремени кол-центар и он мора да функционише у свим условима, када има или нема струје или за време елементарних непогода и слично“, истиче Хорват.“Постоји више разних паралелних система, од којих ће један сигурно увек радити. Биће повезан са свим болницама, здравственим установима, како у Војводини, тако и у Србији, али и са свим колима Хитне помоћи у граду и околини. Од примљених позива, радиће се селекција случајева по хитности, као и селекција потреба за реанимобилом, у случају да је живот пацијента угрожен, и онда ће болесник можда већ у колима, ако за тиме има потребе, добити пејсмејкер.“
Градоначелник Милош Вучевић је, по Хорватовим речима, инсистирао на томе да јавна набавка за комплетно опремање буде расписана паралелно с грађевинским радовима да би се све усагласило и на време урадило, односно не сме се десити да зграда буде готова па да стоји празна због јавних набавки.
„Тендер ће врло брзо бити објављен, сачекаћемо најкасније до 15. августа“, рекао је Хорват.“Између градоначелника Милоша Вучевића и премијера Војводине Игора Мировића направљен је одличан договор те су трошкови подељени између Града и Покрајине, који су за опремање новог објекта издвојили заједно 90 милиона динара, док је укупна вредност радова процењена на пет милиона евра.
Уколико буде потребе, како тврди Хорват, прошириће се и број лекара који ће радити у Заводу за хитну медицинску помоћ, али Република мора да да одобрење, за нова запошљавања.“
ЕДУКАТИВНИ ЦЕНТАР
Хорват каже да ће зграда имати едукативни центар, у којем ће се одржавати семинари, предавања за студенте ургентне медицине и све оне који похађају курсеве хитне помоћи. Ту ће се одржавати и различита такмичења, али цео едукативни центар брзом интервенцијом може да се претвори у простор с 200 кревета у случају елементарне непогоде или појаве заразних болести. Осим тога, постојаће возни парк с гаражом и апаратуром за прање, дубинско усисавање возила, дезинфекцију, балансирање гума и демонтажу.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.