Из новосадског породилишта о трудноћи и порођајима у доба короне
У последње време стиже пуно лепих вести из новосадског породилишта где је 26. маја за 24 сата рођено чак пет парова близанаца, а недавно је у четири дана рођено је шест парова близанаца и једне тројке.
Бележе и више порођаја и брину о новим приновама чувајући их од короне.
- Рођено је шест девојчица и девет дечака из мултиплих трудноћа. Судећи према тренутним подацима, да је у 2019. години до 21. јула обављен 3.451 порођај, а да је ове године до тог датума урађен 3.531 порођај, можемо закључити да тенденција пораста постоји, али није повезана са пандемијом јер ми из године у годину имамо све више порођаја - објашњава управник новосадске Клинике за гинекологију и акушерство (ГАК) доц. др Ђорђе Илић.
Многе будуће маме са стрепњом очекују порођај због пандемије, а др Илић поручује да не треба. То је, према речима лекара, један од најсрећнијих тренутака у њиховим животима и животима њихових породица.
- Пацијенти су максимално заштићени, спроводе се све епидемилошке мере како запослених тако и пацијената (обавезно ношење хируршке маске, прање и дезинфекција руку, на самом улазу у клинику налази се контролисани улаз где се спроводи мерење температуре свима који улазе на клинику, имамо и дезинфекциони тунел кроз који је обавезан пролазак пре доласка на контролисани улаз), али опрез мора да постоји и нема разлога за панику уколико се поштују прописане мере заштите - објашњава др Илић.
Истиче и да се свакодневно спроводи едукација и реедукација запослених и пацијенткиња које су везане за поступање и заштиту од вируса корона те да исте мере које су предложене за комплетну популацију важе и за труднице. Такође ГАК - КЦВ је једина терцијална установа из области гинекологије и акушерства у Војводини и у њој су запослени врхунски стручњаци.
- Константно и правилно ношење медицинске маске, обавезно прање и дезинфекција руку, избегавање скупова, правилна употреба прописаних витамина и редовно коришћење терапије препоручене од стране лекара. У случају првих симптома респираторне инфекције, неопходно је да се јаве надлежном гинекологу у Дому здравља (температуре преко 37,2Ц, бол у грлу, главобоља, губитак чула мириса и укуса, кашаљ, малаксалост, болови у мишићима, као и гастроинтестиналне тегобе, дијареја). То су основне мере којих саветујем да се будуће маме придржавају, али и сви остали и, подсећам, оно што је најважније, без обзира на пандемију, јесте да будуће маме треба да уживају својој трудноћи - поручује др Илић.
Подсећа и да су у Бетанији од почетка епидемије имали шест трудница позитивних на корону које су на срећу све добро и пуштене су кући са здравом децом.
- Битно је да капацитета имамо сасвим довољно. Углавном се пацијенткиње кратко задржавају на Клиници, јер након порођаја, ако је све прошло у реду, иду кући након 48 сати са бебом. За пацијенткиње које треба дуже да леже на клиници, постојећи капацитети су довољни. Све труднице пре пријема у ГАК – КЦВ тестирају се серолошки (тест на присуство антитела из крви), осим ако трудница дође на клинику са позитивним ПСР тестом, али такав пријем је увек организован у договору са Kовид амбулантном за труднице у Дому здравља. Морам напоменути да са овом амбулантном имамо одличну сарадњу, као и са лекарима и особљем из Хитне помоћи.
Извор: Блиц
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.