“ЧИСТОЋА” ЧЕКА ПРОЈЕКАТ за примарну сепарацију комуналног отпада

“ЧИСТОЋА” ЧЕКА ПРОЈЕКАТ за примарну сепарацију комуналног отпада

ЈКП "Чистоћа" тражи фирму која ће за потребе предузећа написати предлог пројекта примарне сепарације комуналног отпада у Новом Саду.

ЈКП "Чистоћа" тражи фирму која ће за потребе предузећа написати предлог пројекта примарне сепарације комуналног отпада у Новом Саду.

Овај предлог пројекта треба да буде основ да "Чистоћа" за 2019. годину предложи Граду измену програма сакупљања отпада, нарочито у области примарне сепарације. Примарна сепарација отпада је, иначе, законска обавеза сваке локалне самоуправе.

Осим што би овај документ послужио приликом иницирања измена Локалног плана управљања отпадом, представља и једну у низу активности које ће бити предузете у склопу већег и дуго најављиваног пројекта - изградње регионалне депоније за Нови Сад и околину (Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Жабаљ, Србобран, Темерин и Врбас). 

У предузећу закључују да досадашњи напори да се покрене примарна сепарација комуналног отпада нису били успешни, те су се активности свеле на секундарну сепарацију на Градској депонији.

"Поменути наводи односе се на пропале покушаје увођења примарне сепарације папира и картона из 2003, односно увођење кавеза за сакупљање ПЕТ амбалаже 2010. године, што је такође пројекат који, нажалост, није заживео. Било је неопходно у пројектни задатак уврстити те случајеве, како би се у наредном периоду, при поновном покушају ширења пројекта примарне сепарације у Новом Саду, имало у виду да су ранији покушаји били неуспешни", поручују за 021 у Чистоћи.

Иначе, у Новом Саду се комунални отпад сакупља у подземним контејнерима, контејнерима од 1.100 литара, 1.200 корпи и 70.000 ПВЦ канти од 120 литара. Чистоћа наводи да је у току 2016. године на градску депонију депоновано 173.000 тона отпада, од чега је 106.000 тона прикупило ово предузеће. Кроз постројење за сепарацију отпада, наводе у Чистоћи, прерађено је 15.400 тона. "Прерадом комуналног отпада, предузеће издваја корисне секундарне сировине, које се кроз рециклажу поново враћају у употребу", наводи се у конкурсној документацији.

Иначе, у Новом Саду није успостављен ни систем сакупљања амбалажног отпада (пет амбалажа, металне гвоздене и алуминијумске лименке и стаклене боце).

Подсетимо, предузеће је у новембру прошле године започело пилот-пројекат примарне сепарације отпада у центру града, а који је завршила у новембру ове године. Након годину дана, наводе за 021 у Чистоћи, резултати су добри. 

"Изузетно смо задовољни пилот-пројектом примарне сепарације отпада који је спроведен у ширем центру Новог Сада. Грађани су одлично прихватили овај пројекат и проценат рециклабилног отпада који је одношен посебним камионима на депонију је повећан у односу на период пре почетка поменутог пилот-пројекта за скоро трећину. Тај резултат је одличан и јасно указује на успех пилот-пројекта и потребу да се концепт примарне сепарације даље шири. Радујемо се његовом наставку и ширењу на остале делове града", наводе у предузећу. Резултати пилот-пројекта на располагању су фирми која се буде ухватила посла израде предлога пројекта примарне сепарације.

Један од разлога због којих је Чистоћа одустала од ранијих намера да уведе примарну сепарацију отпада је и појава нерегистрованих сакупљача сировина, који су девастирали контејнере и крали издвојени отпад. То је стварало велике трошкове за предузеће. Међутим, како је 021 раније писао, Чистоћа је због заштите имовине (подземних контејнера) у јуну издвојила шест милиона динара за две фирме, чији послови су патролирање градом и надзор контејнера, као и спречавање исписивања графита, лепљења плаката по контејнерима...

Укратко, све оно што је у надлежности комуналне полиције, која, тврдили су у јуну у Чистоћи, нема капацитет да обавља ове послове. Бурне реакције због увођења фирми у посао чувања контејнера имале су бројне организације и удружења, а реаговао је и Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић.

На питање да ли Чистоћа планира да настави да ангажује приватне фирме да чувају контејнере и тиме их уведе у пројекат примарне сепарације отпада као фактор безбедности имовине, у предузећу нису одговорили.

Иначе, Локални план управљања отпадом, чија измена се планира, документ је којим се, на основу закона и стратегије управљања отпадом, уређује ова област. Доноси се на период од 10 година, а разматра на сваких пет година. Чистоћа наводи да Град Нови Сад јесте усвојио стратешка документа као што је програм заштите животне средине и стратегије одрживог развоја, али не реализује планираном динамиком активности на изградњи регионалног центра за управљање отпадом, нити је урађена ревизија локалног плана.

Предлог пројекта требало би да садржи и податке о количини отпада врсти отпада, начине увођења новог програма сакупљања отпада, број радника, возила и машина, опрему, финансијске ефекте и, коначно, решења за примарну сепарацију.

Након што се оконча поступак јавне набавк, одабрана фирма имаће највише 180 дана да изради предлог пројекта.

Извор: 021.рс

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести