Хеликоптерско-авионским третманом изведеним у уторак увече у заштитним зонама код Бегечке јаме и Ковиљског рита и пратећим третманима с УЛВ генераторима са земље заокружен је комбиновани третман против одраслих комараца
Хеликоптерско-авионским третманом изведеним у уторак увече у заштитним зонама код Бегечке јаме и Ковиљског рита и пратећим третманима с УЛВ генераторима са земље заокружен је комбиновани третман против одраслих комараца, који је почео 1. јула на целој територији града и општине Сремски Карловци.
"Захваљујући свакодневном праћењу стања на терену, доброј сарадњи с Градском управом и савременом систему заштите здравља грађана од комараца који примењујемо већ пет година, и овај круг третмана изведен је на време" објашњава менаџер „Циклонизације“ за односе с јавношћу Дарио Аћимовић.
"У акцији је учестовало више од 30 наших екипа, а деловали су из хеликоптера, авиона, с амфибија и чамаца, али и са земље УЛВ генераторима. Временски услови су били релативно повољни и очекујемо максималан учинак."
Комбиновани третмани обухватили су град Нови Сад, сва приградска насеља и села, као и територију општине Сремски Карловци, а део су овогодишње систематске акције заштите од комарац која је почела у првој половини маја и трајеће све до јесени, односно све док то временски услови буду захтевали.
Аћимовић подсећа на то да се од почетка сезоне редовно спроводе и такозвани превентивни – ларвицидни третмани на Дунаву и свим каналима и барама и другим извориштима, који значајно редукују број одраслих комараца, и да се на тај начин потреба за третманима против одраслих комараца своди на минимум.
"Од пре пет година комарци нису само сметња за квалитетан живот, већ су с појавом вируса Западног Нила постали и озбиљна претња по становништво. Стога је „Циклонизација“, у сарадњи с Градом Новим Садом и низом општина у Војводини, одговорила најмодернијим системом борбе против комараца, какав се примењује у најразвијенијм земљама Европе. Уз ангажовање високообразованих и искусних стручњака, систем подразумева и употребу географско-информационог система (ГИС), редовно освежавање мапа свих изворишта и савремену опрему и механизацију. Након третмана изведених претходних дана настављамо редован мониторинг бројности комараца на целој територији града. Док је претходни круг већим делом био фокусиран на речне комарце, очекујемо да ће се сада фокус померити на такозване кућне, чији пик очекујемо у овом месецу" објашњава Аћимовић.
Он подсећа грађане на то да у борби против кућних комараца и они могу дати значајан допринос, као и на то да је управо то врста комараца која преноси вирус Западног Нила.
ЛАСЕРСКИ 3Д МОДЕЛ ДУНАВА
Припремајући се за овогодишњу акцију, „Циклонизација“ је пре оживљавања вегетације допунила и мапе потенцијалних изворишта комараца.
"Уз помоћ хеликоптера и беспилотних летелица опремљених геопозиционираним ХД камерама и ГПС системима снимили смо све изливе. Сви подаци и орто-фото снимци смештени су у базе података географског информационог система. На тај начин смо ажурирали и допунили карте које су направљене претходних година" каже Дарио Аћимовић, и подсећа на то да је претходних година „Циклонизација“ снимила Дунав најсавременијим системом „лидар”.
"Реч је о ласерском снимању које даје тродимензионални модел терена и омогућава прављење симулација за различите сценарије који се могу догодити током сезоне."
"То су комарци који се размножавају на каналима, барама и другим мањим воденим површинама. Дешава се да имамо проблем на појединим микролокацијама, односно с двориштима у којима сами грађани „гаје“ комарце, који затим праве проблем у том дворишту и неколико околних. Подсетићу на то да су септичке јаме, бурад и кофе с водом, кишњичаре, старе гуме и сличне мање водене површине идеалне за развој кућних комараца и да је потребно да се оне редовно празне, а када то није могуће, да се користе биолошке БТИ таблете које уништавају њихове ларве" каже Аћимовић.
По његовим речима, да би борба против кућних комараца била ефикасна, потребна је и одговорност грађана. Неизводљиво је да екипе „Циклонизације“ уђу у сваки подрум и свако двориште и провере да ли је негде остала кофа с водом или да ли постоји септичка јама која може бити извориште комараца. Аћимовић зато позива грађане да се придржавају наведеног упутства, као и да се, уколико имају проблем с таквим микроизвориштима комараца, обрате „Циклонизацији“ на телефон Кол-центра 641-23-22 или електронском поштом на office@ciklonizacija.net.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.