Модификацију царског реза странци уче од нашег стручњака
Пред више од 1.000 лекара из 15 земаља и са уживо преносом операције у још пет земаља, представљена је у Москви модификација царског реза по др Вејновићу, управнику Клинике за гинекологију и акушерство у Новом Саду.
Конгрес је одржан 29. и 30. маја, а професор др Тихомир Вејновић урадио је операцију дан раније, да би потом првог дана конгреса одржао и уводно предавање и објаснио методу.
"Други евро-азијски конгрес “Здравље жене” одржан је у новом, највећем перинаталном центру у Москви, који је пре неколико месеци отворио председник Русије Владимир Путин и који је један од највећих европских перинаталних центара. Модификација царског реза представљена је већ у десетак земаља, а сада је први пута изведена и операција на таквом једном скупу. Операција је уживо преношена у сали у којој су биле колеге, гинеколози и управници гинеколошких клиника, а организован је и онлајн пренос који се видео у пет земаља", прича др Вејновић.
Дан након операције, управник новосадског породилишта, популарне Бетаније, одржао је и уводно предавање на скупу, где је приказао и 3Д анимацију шивења материце код царског реза. То је резултат пројекта Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, који траје већ годину дана, а 3Д анимација урађена је у сарадњи с Факултетом техничких наука у Новом Саду.
"У питању је оригиналан и јединствен приказ шивења материце код модификоване технике царског реза. Главни циљ ове анимације је едукација студената, лекара на специјализацији из гинекологије и акушерства и оних који желе да усвоје технику, а већ имају искуства. Анимација олакшава учење, а приказ шивења је сложен. Током операције због велике количине плодове воде и доста крви, тешко је објаснити све детаље шивења материце ", објашњава др Вејновић. " Зато смо анимацијом приказали материцу у пресецима који се не могу сагледати у реалној операцији, а важни су за правилно разумевање модификације".
Царски рез је најчешћа операција која се изводи на човеку. У Србији се годишње уради више од 20.000, а у САД више од милион ових процедура. Модификована метода има три најважније одлике. Она је минимално инвазивна, односно праве се мали отвори на кожи, трбушном зиду и материци. Ради се у кратком времену, те је стога важна техника како би се смањио губитак крви.
Фото: Pixabay
" Трећа карактеристика и разлика у односу на класичан царски рез је у томе што је ово имитација природног прођаја, где се плод прилагођава новом путу. Предност у односу на класичне технике је што се у модификацији по Вејновићу беба истискује, тј. рађа, а не “извлачи” из материце. Код класичне методе није адекватна адаптација новорођенчета, изостаје притисак на поглавину и грудни кош, приликом чега се избацује течност из горњих дисајних путева", наводи др Вејновић и напомиње да се ова техника примењује у више од десет европских земаља.
Након операције, колеге су дискутовале о методи и постављале бројна питања, како би им се техника што боље објаснила, а потом су сви вежбали ову технику на 15 припремљених модела.
" Жена коју смо породили родила је дечака и добро се осећа. На контролном прегледу зарастање је било правилно, а опоравак од операције је био брз, тако да је пацијенткиња отпуштена још током нашег боравка у Москви. Различито од наше праксе је да је и супруг пацијенткиње присуствовао порођају и да бебе бораве и уз мајке које су оперисане царским резом ", напомиње др Вејновић и каже како се у овом московском породилишту прате најсавременији трендови из области перинатологије, а посебно су специјализовани за превремене и вишеплодне, близаначке, порођаје. "Породилиште је спојено са дечјом клиником у коју одмах након порођаја превремено рођене бебе буду пребачене и збринуте. Част ми је била да будем гост у једном од најбољих породилишта и у Русији и у Европи, као и да будем гост нашег амбасадора у Москви",.
На 12 милиона становника, 24 породилишта
Др Вејновић каже да Москва има 12 милиона становника и 24 породилишта, а у овом најновијем у којем је одржан Конгрес годишње се роди око 6.000 беба, колико их се роди и у новосадској Бетанији. Од укупног броја порођаја, од 26 до 27 одсто су царски резови, док се у Новом Саду око 30 одсто порођаја заврши на овај начин.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.