Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је у Новом Саду потписивању Протокола између компаније "Tarkett" и Галерије Матице српске о донацији колекције коју чине 83 ремек дела српске уметности.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је у Новом Саду потписивању Протокола између компаније "Tarkett" и Галерије Матице српске о донацији колекције коју чине 83 ремек дела српске уметности.
Брнабић је подсетила на то да је Влада Србије на иницијативу Министарства културе и информисања пронашла порески модел по којем је компанија ослобођена додатних финансијских трошкова, јер још увек не постоје законом регулисане пореске олакшице за донаторство.
Она је оценила да је данашњи догађај изузетно важан за Републику Србију, јер су 83 ремек дела српске уметности сада власништво Галерије Матице српске, односно свих грађана Србије, додавши да нема одрживог дугорочног развоја земље без фокусирања на културу.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић оценио је да данашњи догађај враћа донаторство на велику сцену.
Овим гестом су се дугогодишњи директор Синтелона Никола Павичић и компанија ''Tarkett'' уписали златним словима у грамату српске културе, чиме ова колекција од данас припада свима нама, додао је министар.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић изразио је задовољство тиме што се успело заједничким ангажовањем Галерије Матице српске, компаније "Tarkett" и свих нивоа власти да се сачува и представи значајна колекција српске уметности, и додао да ће се са таквом праксом наставити и на сличним пројектима у будућности.
Управник Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски је истакла да је за Галерију потписивање акта са компанијом "Tarkett" историјски догађај због квалитета колекције коју су примили, али и због тога што су успели да направе велики корак напред и покажу да су наша држава и наше друштво спремни за овакве промене - за сарадњу привреде и државних установа.
У колекцији се налазе 83 уметничка дела најзначајнијих уметника српске уметности 20. века - Петра Лубарде, Надежде Петровић, Мила Милуновића, Зоре Петровић, Ристе Стијовића, Петра Омчикуса, као и иконе српских, руских и бококоторских иконописаца, навела је Палковљевић Бугарски.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.