У претходних пола године у новосадској Клиници за гинекологију и акушерство обновљена је трећина болесничких соба и тоалета Завода за перинатологију, саниран је Завод за гинекологију, познат као Барака
У претходних пола године у новосадској Клиници за гинекологију и акушерство обновљена је трећина болесничких соба и тоалета Завода за перинатологију, саниран је Завод за гинекологију, познат као Барака, замењују се комплетне водоводне инсталације, обновљен је и активиран рад Поликлинике, заживео пројекат “Бебо, добродошла на свет” електронских пријава рођења и припрема се нови јеловник за породиље.
Управник Клинике професор др Тихомир Вејновић каже да се ту не стаје и да ће ускоро бити саниране и остале собе и купатила Завода за перинатологију, а сутра ће бити постављен и систем аудио-видео комуникације породиља с фамилијом.
"Урађена је санација водоводних инсталација на Одељењу периуперијума, где је урађено осам болесничких соба и четири тоалета, као и Одељења акушерских операционих сала, због чега је реорганизован оперативни програм и боравак пацијенткиња на Одељењу интензивне неге. Тиме смо завршили прву фазу санације Завода за перинатологију" каже професор Вејновић и напомиње да ће у наставку радова бити санирано и осталих 12 купатила и 24 болесничке собе, а процењена вредност радова је десет милиона динара.
Сада је у току замена комплетних водоводних инсталација, које су пропале и често су имали хаварије. Од како су напољу ове ниске температуре, имали су неколико озбиљних хаварија и више просторија остало је без воде. Покрајина је обезбедила два милиона за ову поправку, те ће комплетне цеви бити замењене.
Од четири лифта у Бетанији, два не раде, а још један је у лошем стању и такође му је потребна поправка. Вејновић каже да се ускоро очекује поправка великог лифта, који је у квару већ неколико месеци. Новац за поправку је обезбеђен и требало је да лифт буде у функцији до краја прошле године, али су се чекали делови из иностранства. За поправку три лифта неопходно је око два и по милиона динара.
На четири пункта, у беби-френдли програму и породилишту, као и на главном улазу у зграду, поставља се опрема за аудио-визуелни контакт породиља с породицом. Нису могуће посете породиљама и стога је овакав систем комуникације добар, јер породица може да види и маму и бебу. Када неко жели да се чује и види с породиљом, сестре на информацијама позивају пацијенткињу, која у пратњи сестре и са бебом долази до пулта на свом одељењу и разговара с фамилијом.
"Ранији систем који смо имали је превазиђен, а овако се значајно побољшава комуникација и добијају праве инфромације. Ово је много хуманији приступ, људи се и чују и виде" наводи Вејновић и напомиње да је опрема добијена као новогодишњи поклон од Удружења грађана “Нови Сад”.
Потпуно је обновљен Завод за гинекологију, односно Барака како су овај део Клинике звали пацијенти. Према Вејновићевим речима, потпуно је сређено више од 1.000 квадратних метара, значајно су унапређени услови боравка пацијенткиња, као и услови за рад запослених. Сређени су подови, зидови, врата, столарија, све је окречено.
"Ту се изводи више од хиљаду малих интервенција годишње, а услови су били неадекватни. Оформљене су две амбуланте, промењено место хитног пријема пацијенткиња и обезбеђен већи број кревета за њих" напомиње Вејновић и додаје да је по први пут направљена и трпезарија, те сада жене више не морају да једу на креветима.
Од краја септембра пацијенткињама се поново заказују прегледи у амбулантама Поликлинике и за та четири месеца прегледано је 4.000 жена.
Пројекат “Бебо, добродошла на свет” почео је да се спроводи од 13. јула прошле године и до сада је урађено 3.235 електронских пријава рођења. Родитељима је сада олакшана административна процедура од рођења детета, од давања имена, добијања извода из Матичне књиге рођених, ЈМБГ и здравствене књижице. Вејновић каже да су обезбедили и једну просторију у којој родитељи могу да попуне формуларе.
УКУС ХРАНЕ БИО НЕЗАДОВОЉАВАЈУЋИ
Др Вејновић каже да су због честих притужби, изношених у медијима на рачун исхране породиља, урадили анкету, која је показала да су жене незадовољне укусом хране и временом када добијају вечеру, јер се она сервира у 17.30 часова. Стога је женама уведена још једна ужина након вечере, а припрема се нови јеловник.
ЛАНЕ 6.506 ПОРОЂАЈА
Током прошле године у Бетанији је било 6.506 порођаја, од чега су у 157 случајева ртођени близанци, а у девет случајева тројке. Код безмало трећина порођаја, 2.123, урађен је царски рез, а аналгезију, односно епидурал, добило је 819 породиља.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.