АКТИВИРАЈМО ДЕЦУ: Зашто је важно да се деца баве спортом

Извор: Pexels
Извор: Pexels

Савети и смернице за бављење спортом код деце и младих

Ниво физичке функционалности и активности деце је забрињавајуће низак а један од предуслова за добро планирање и повећање њихове физичке функционалности је обавеза сваког појединца (родитеља) али и друштва у целини да се деци омогући да што више времена проводе напољу, у слободним активностима.

Узраст детета је први параметар за одређивање идеалне физичке активности. Дозволите детету да се што више физички ангажује, јер ће дете кроз спонтану игру можда и само показати афинитет према лопти, према ролерима (клизању) или рецимо, пењању или скакању.

Да би здраве навике стекли још у детињству, малишане треба најпре упознати са спортом кроз игру и дружење, што ће користити њиховом расту и развоју. Дете би   требало да почне да се бави спортом у узрасту од 3 или 4 године, међутим, ова препорука не важи за све спортове. Једна од одличних могућности су школе спорта са широким програмским приступом. У њима се деца од 3-4 године плански проводе кроз обуку различитих спортских активности, да би се кроз године планског рада развила у компетентне спортисте са одличним познавањем разних дисциплина и спортских вештина.

Да би се дете бавило спортском активношћу у одређеној групи, потребно је да има довољну концентрацију и пажњу на тренингу. Ту су битни сензитивни периоди код до шесте године, јер је једино тада могуће утицати на развој координације и појединих моторичких способности. Деца су тада вођена унутрашњим подстицајима и у том периоду с лакоћом и великим интересовањем усвајају нове вештине.

Извор: Pexels

Најчешћа родитељска грешка је рано усмеравање детета баш на одређен спорт, пошто верују да ће његови резултати бити бољи ако раније почне да га тренира. Пре треће или четврте године малишани не могу да се баве спортским активностима у групи јер су сувише мала и схватају спорт као игру. Зато им се препоручују разни начини кретања кроз игру, купање у базену, фина моторика рукама и ногама, зато што подстичу психомоторни развој и активан развој карактеристичних кретања.

Mлађе дете ће се тешко носити са притисцима пораза и победа. Такође, упоређивање детета са другом децом и потенцијално удаљавање са тренинга може имати негативне емоционалне ефекте на дете. Ови ефекти су посебно присутни код деце родитеља којима је јако важан спортски напредак детета. Дете може осетити превелики притисак да игра добро, јер повезује побеђивање са родитељском љубављу.

Извор: Pexels

Деца од 2. до 5. године могу се бавити пливањем, развојном гимнастиком, трчањем, плесом, вожњом бицикла и ролера. Деца од 6. до 9. година могу тренирати фудбал, aтлетику, гимнастику, тенис, борилачке вештине, клизање, планинарење, скијање. У узрасту од 10. године деца могу почети са тренинзима кошарке, хокеја, одбојке.

Свако дете треба да научи правилно пливање без обзира да ли ће то касније одабрати као своју спортску дисциплину. Пливање помаже у развоју свеукупних физичких способности детета, те побољшава снагу плућа и мишића. Велика корист код пливања је учење правилног дисања, што је по неким стручњацима једна од основа доброг здравља. Деца могу да се баве пливањем од најмлађег узраста, односно од друге године живота. Због тога, већина стручњака сматра да је пливање за децу најбоља опција за увођењe малишана у свет спорта.

Скијање је спорт које дете може да учи од шесте године јер се у том узрасту развија пажња и моторичка координација. Деца се могу активно бавити скијањем уколико живе у близини уређених скијалишта. Дете може да се уведе у борилачки спорт већ са четири године. Оптималан период је око шесте године. Борилачки спортови омогућавају свестрани развој детета у смислу физичког, емоционалног и духовног раста. Оптималан узраст да се почне са тенисом јесте са 5 до 6 година. Тенис развија изуелно-моторну координацију и помаже развој мускулатуре. Такође подстиче окретност, брзину реаговања, рефлексе, и многе друге вештине.

Гимнастика је популаран олимпијски спорт за који се каже да је основа свих спортова. Прва и основна предност гимнастике за децу је равнотежа и флексибилност. Краљица спорта, атлетика, је сјајан спорт који подстиче правилан и равномеран физички развој детета. Поред снаге, развија се брзина, издржљивост и флексибилност. Фудбал је популаран спорт међу дечацима и може се активно тренирати од шесте године. Фудбал је тимска игра која децу учи дисциплини, правичности и развоју тимског духа. Трчање за лоптом подстиче снагу мишића ногу, флексибилност, координацију, контролу телесне тежине, агилност и кардиоваскуларну издржљивост.

Извор: Pexels

Kошарка је одличан начин да се стидљива деца укључе у тимску игру и дружење са другом децом. Млади кошаркаши уче да контролишу своје тело одбраном и нападом. Брзо додавање побољшава размишљање и рефлексе, а дриблинг лопте подстиче координацију око-стопало. Кошарком се деца могу активно бавити од десете године.


Извор: НВ

Овај садржај је део медијског пројекта које је подржао Град Нови Сад.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

 

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести