Слоница Марта, најпознатији индијски слон у Србији, али и шире, становница Зоолошког врта на Палићу, преминула је у 41. години
Слоница Марта, најпознатији индијски слон у Србији, али и шире, становница Зоолошког врта на Палићу, преминула је у 41. години у понедељак око 20 часова.
У Зоолошком врту кажу да још увек чекају званичан извештај ветеринара о узроку њене смрти, али је претпоставка да је Марту издало срце што је у њеним годинама честа појава.
Марта је рођена у Индији 1. јула 1975. године, а на Палићу живи од 31. јула 1980. године.
"Око 16 часова у понедељак је легла што је јако критично јер оставља трајне последице на плућа и срце слонова. На све начине смо покушавали да је подигнемо сви заједно са тимаритељима, али није могло. Остала је да лежи и ветеринар је око 20 сати прогласио време смрти. Претпостављамо да је у питању срце, али још увек нисмо добили званичан извештај" каже за "Блиц" Петар Савић, директор Зоолошког врта на Палићу и додаје да је Мартина смрт велики губитак за ову установу.
Марта је била једна од највећих атракција Зоо врта, учествовала је у програму храњења животиња, деца су уживала у њеној близини и често је хранила „гугијем“, чак је имала и своју „Фејсбук“ страницу. Међутим, како кажу надлежни, Марта је већ једном била на ивици живота и смрти.
"Пре пет година је исто легла, али у дворишту и тада је вероватно трајно оштетила плућа и срце. Последице тога нису биле видљиве, али због таквих оштећења слонови могу још најдуже да живе четири до пет година. Њене године живота, 41. су као око 70 година наших и у том животном добу се већ може свашта очекивати. Била је заиста омиљена и међу посетиоцима и запосленима" каже Петар Савић за "Блиц".
Мартина кућа је пре неколико година реновинарана и она је за кратко време навикла на нову слонару са двориштем, а 2012. године један од њених тимаритеља је шест месеци радио са њом вежбе и научио је да по команди подиже ногу на постоље. То је било неопходно да би јој се стопала мазала кремом, а нокти педикирали.
Нажалост, Марте више нема, и део њених остатака ће, према уговору са Природњачким музејом у Београду, бити сачувани у тој установи, а остатак ће морати да се уклони по законској процедури у сомборској кафилерији, најближој Суботици и Палићу.
Извор: Блиц
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.