Са намером да се реше питања предузећа која годинама праве велике губитке и штете државној каси, расписан је јавни позив за приватизационог саветника који ће Влади Србије предложити модел приватизације "Метанолско-сирћетног комплекса" у Кикинди
Са намером да се реше питања предузећа која годинама праве велике губитке и штете државној каси, расписан је јавни позив за приватизационог саветника који ће Влади Србије предложити модел приватизације "Метанолско-сирћетног комплекса" у Кикинди. За стратешко партнерство или куповину МСК-а има више заинтересованих, а РТС сазнаје да се преговара са компанијама из Кине, Немачке, Јапана, Турске, Казахстана и Русије.
Протекло је 16 месеци откако је Влада, после четвогодишње паузе, покренула производњу у кикиндском хемијском комбинату. За потецијалне партнере важно је да фабрика ради, а урађени су капитални ремонти, тако да је она у одличном техничком стању.
"Потом је следио повратак на европско тржиште, што никада није једноставан задатак, ако неколико година нисте присутни на том тржишту", рекао је Зоран Поповић са Иниститута за хемију, технологију и металургију.
Међутим, фабрика је у губицима јер је кочи висока цена гаса, који је основна сировина за производњу.
"Оно што сада треба да обезбеди приватизациони саветник то је да се нађе такав стратешки партнер који ће бити у стању да нађе гас по конкурентној цени и који ће бити у финансијском стању да финансира развојне програме", каже Поповић.
Јелица Путниковић из Балкан магазина сматра да то мора бити нека компанија која оно што МСК производи може да користи у некој својој даљој производњи, или да то укључи у палету својих производа на тржишту.
"И да једноставно прави стратегију дугорочно. Значи, ми сада треба да инсистирмо на томе да МСК ради не само профитабилно већ и да поштује све еколошке стандарде, а да производи које пласира на тржиште буду конкурентни. То није нимало лак посао", истиче Јелица Путниковић.
Како сазнаје РТС, Влада за МСК тражи партнера који ће моћи да обезбеди не само стабилну производњу већ и најсавременију технологију.
Приватизациони саветник знаће се крајем марта, а има рок од шест месеци за предочавање модела приватизације те хемијске фабрике Влади.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.