Етнографски музеј у Београду обележио 115 година рада.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић отворио је изложбу „Писмо и традиција – натписи на етнографским предметима“ на свечаности поводом обележавања 115 година од оснивања Етнографског музеја и истакао и да му представља особиту част што у име Министарства културе Републике Србије може да се нађе овим поводом на овом месту.
Честитавши свим запосленима у Етнографском музеју и директорки овај велики празник министар Вукосављевић нагласио је да 115 година рада представља огромно прегнуће низа посленика у области културе и да је посао заштите културног и етничког блага једног народа важан посао, који су генерације успешних, квалитених, умних и посвећених људи радиле на доличан и хвале вредан начин.
„Један од основних задатака установа овог типа, конкретно Етнографског музеја, јесте очување културног језгра и његово преношење следећим генерацијама. Тај одговоран посао очувања и преношења културног језгра је свих ових 115 година Етнографски музеј радио, а уверен сам радиће и убудуће“, казао је министар.
„Изложба коју данас имамо прилику да видимо, један je од финих бисера активности овог музеја и њен назив ’Писмо и традиција’ сасвим јасно упућује на њен садржај и обавезу којом се бави ова важна установа културе“, рекао је министар и додао да и писмо и традиција представљају битне суштинске особености духа једне нације, а да се на овој изложби може видети шта је на простору који можемо слободно назвати српски културни простор, мада се меша са другим туђим културним просторима, остало сачувано и забележено.
„Са шалова, крпа, крајпуташа, предмета за свакодневну употребу једноставно је прожуборио српски језик из различитих генерација. Имамо прилику да видимо како је наш народ мислио, у каквим је био емотивним стањима, какве је поруке слао у свом дневном животу, у својим тренуцима туге и радости“ , казао је министар.
Директорка Музеја Мирјана Менковић рекла је да је та установа деловањем и радом показала и доказала да је свесна своје мисије чувања етнографског културног наслеђа као дела традиционалне културе балканских простора.
"Наши су погледи усмерени на време које долази, а као установа која одржава традиционалне вредности српског народа, немамо другу дужност и обавезу него да продужимо и унапредимо своју делатност следећи пут који су нам показали и осветлели наши преци", поручила је Менковић.
Она је најавила да ће Етнографски музеј у октобру гостовати у Азербејџану са изложбом "Колекција пиротских ћилима из збирке Етнографског музеја", аутора Марине Цветковић, а тада ће бити представљена и Монографија "Чаролија шарених нити", исте ауторке.
Поред отварања изложбе, поводом Дана музеја, данас је етнологу Николи Павковићу додељена награда за животно дело "Др Боривоје Дробњаковић", за целокупно стваралаштво и изузетан допринос етнографској науци.
Захвалнице Етнографског музеја су уручене Министарству културе и информисања за подршку свестраном развоју Музеја, РТС-у за праћење и представљање резултата Музеја, као и Слободану Бендераћу за израду реплике гусала српског војника из Првог светског рата.
Извор: Министарство културе и инфомисања
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.