ЗАШТО ЈЕ ДОБРА РЕЦИКЛАЖА

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Чиме бисмо још могли да допринесемо очувању планете?

Од малена нас родитељи уче да се смеће баца у канту за смеће и да је то одлика не само лепог понашања, већ и очувања животне средине. Чиме бисмо још могли да допринесемо очувању планете? Један од одговора на ово питање може да буде и селектовање отпада и његово одлагање на назначена места у граду одакле иде даље на рециклажу.

Посебне категорије за селектовање отпада су: метал и алуминијум, хартија и картон, пластика, стакло, текстил, електронски отпад и медицински отпад.

Овим путем остварујемо следеће:

1.РЕЦИKЛАЖОМ ШТЕДИМО СИРОВИНСKЕ РЕСУРСЕ

Уколико употребљене материјале рециклирамо, новим производима смањујемо потребу за коришћењем природних ресурса. Сировински ресурси на планети су ограничени, што значи да ако их не будемо одговорно користили човечанство ће се у будућности суочити са недостатком нафте, угља, дрвета и других материјала.

2. РЕЦИKЛАЖОМ ШТЕДИМО ЕНЕРГИЈУ И ЧУВАМО ЖИВОТНУ СРЕДИНУ

Употреба рециклираних материјала у производњи штеди енергију, јер је далеко већа потрошња прерадом природних сировина приликом производње. Штедња енергије је важан фактор у очувању животне средине, као и ублажавања глобалног загревања и последица које оно оставља на нашу планету. Сви процеси којима се добијају руде и сировине потенцијално су штетни за животну средину. Смањењем употребе природних сировина, смањује се загађење ваздуха, воде и тла, те је рециклажа значајан фактор у очувању природне средине. Уштеда енергије доприноси смањеном емитовању гасова који изазивају ефекат стаклене баште.

3. РЕЦИKЛАЖА ДОПРИНОСИ СМАЊЕЊУ ДЕПОНИЈА И ДЕГРАДАЦИЈЕ ТЛА

Пораст броја становника и глобализација повећавају количину отпада који се свакодневно ствара не само у домаћинствима, већ и у разним гранама привреде. Све је више депонија на којима се одлаже отпад који деградира тло. Те депоније смањују површину обрадивог земљишта и постају потенцијални извори заразе људи и животиња. Рециклажа значајно смањује количину отпада који се одлаже на депоније, а самим тим и њихово ширење.

4. РЕЦИKЛАЖА ИМА И ФИНАНСИЈСKЕ KОРИСТИ

Према проценама Привредне коморе Србије, на годишњем нивоу на депонијама “сахранимо” 50 милиона евра материјала који би могли да се рециклирају. На тај начин, не само што губимо новац, већ се и затрпавамо смећем, јер оно са сметлишта неће испарити, него ће да га однесе во

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести