КАРАКТЕРИСТИКЕ И ПОДЕЛА НЕОРГАНСКОГ ОТПАДА

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

НЕОРГАНСКИ ОТПАД

Људске активности производе неоргански отпад, који су небиолошки отпад. Ови отпади су или небиоразградиви или биоразградиви током дужег временског периода. Примери ове врсте отпада укључују хемијски отпад, електронски отпад, метални отпад, пластику, папир, картон, стакло, синтетичке тканине и гуме, између неколико других.

Класификација и примери неорганског отпада
 - Према вашем статусу
 - У зависности од ваше тачке порекла
 - Према свом саставу


Постоји више начина за категоризацију неорганског отпада, као што је његов физички облик, одакле долази или од чега је направљен. У погледу физичког облика, неоргански отпад може бити чврст, течан или гасовит. У погледу порекла, може доћи из урбаних средина, индустријских средина, рударских активности, Итд

Када је у питању састав неорганског отпада, постоји широк спектар класификација. Пластика, папир и картон, стакло и радиоактивни отпад су само неки од примера. Адекватан третман загађујућег отпада је од суштинског значаја, категоришући га на материјале који се могу рециклирати или поново користити и оне који то нису.

Да би се минимизирали штетни утицаји неорганског отпада на животну средину, неопходно је правилно га прерађивати и одлагати. Специфичне методе третмана које се користе зависе од карактеристика дотичног неорганског отпада. На пример, стакло се дроби и топи да би се олакшала рециклажа, док су радиоактивне супстанце сигурно затворене унутар контејнера и ускладиштене у геолошким одлагалиштима.

Пре него што почне било какав третман, неопходно је правилно сортирати и одложити неоргански отпад. Да би се то урадило, одређени контејнери су одређени за сваку врсту отпада или су одређена подручја, као што су чиста места, постављена за правилно одлагање.

Процеси селекције, демонтаже, екстракције и фузије примењују се на неоргански отпад који се налази у електронском отпаду. касније, компоненте се поново користе, рециклирају или одлажу.

Главне карактеристике

Главна карактеристика ових супстанци је недостатак органског порекла, што значи да нису изведене из живих организама и не могу да подлежу ферментацији. Стога, Они се не могу поново интегрисати у природне циклусе или, ако то ураде, захтевају дуге периоде времена.

Да би се избегли штетни утицаји на животну средину, неопходно је применити посебне мере за суочавање са овим супстанцама. Остаци нафте, класификовани као неоргански, имају потенцијал да се подвргну биоразградњи кроз активност специфичних бактерија.

Пластика и други деривати, напротив, Требају им стотине или чак хиљаде година да се разграде.

Када се неорганске супстанце уносе у природну средину, често изазивају значајно загађење због свог синтетичког састава. Насупрот томе, када се елементи уклоне из својих природних циклуса и поново унесу у животну средину, стварају се штетне неравнотеже.

Класификација и примери неорганског отпада


Класификација неорганског отпада може се заснивати на његовом стању, извору порекла или саставу.

 

Према вашем статусу

Чврсти неоргански отпад

На пример, имамо пластичне материјале, папир и картон, комаде стакла, крхотине, електронски отпад и батерије.

Неоргански отпад у течном облику

Сви облици неорганског отпада који настају у домаћинству, индустрији, рударству, пољопривреди и сточарству су укључени у њен обим примене.

Неоргански отпад у свом гасовитом облику

Дотични гасови настају индустријским процесима, радом мотора са унутрашњим сагоревањем или спаљивањем неорганског отпада.

 

У зависности од ваше тачке порекла

Отпад у урбаним срединама

У стамбеним кућама, канцеларијама, ресторанима и образовним установама настају различите врсте отпада, као нпр. папир, картон, стакло, флаше, керамика и лампе. Ови материјали представљају неоргански отпад.

Поред тога, широк спектар пластичних и металних материјала налази се у електричним и електронским уређајима. Слично томе, разни пластични предмети као што су прибор за јело, тањири, флаше и кесе су претежно направљени од пластике.

У домаћим отпадним водама могу се наћи заостали трагови разних хемијских елемената, као што су детерџенти, хлор, разређивачи, боје, уља (укључујући претходно коришћена моторна уља) и пестициде.

Отпад који стварају индустрије


Обим ове категорије је изузетно широк и може се даље класификовати на основу различитих индустријских сектора, од којих сваки ствара своју посебну врсту неорганског отпада. Генерално, индустрија је одговорна за производњу неоргански чврсти отпад, отпадне воде и гасови, од којих многи имају значајан утицај на нивое загађења.

Муљ од топљења у високим пећима, познат по обиљу тешких метала и других штетних материја, представља значајан ризик као облик опасног индустријског отпада. Слично томе, одлагање радиоактивног отпада из термонуклеарних електрана представља озбиљну забринутост за животну средину.

Отпад настао рударским операцијама

Међу најпроблематичнијим врстама отпада који настаје рударским активностима су тешки метали као нпр жива, олово и арсен, познати по значајном загађењу животне средине.

Отпад настао од нафте и њених деривата

Током читавог процеса експлоатације нафте, производи се нуспроизвод познат као екстракциони муљ, који садржи високе концентрације тешких метала. Осим тога, Отпад нафте настаје у различитим фазама процеса.

Петрохемијски сектор такође ствара отпад који је изузетно штетан по животну средину, а нафта служи и као извор пластичног отпада и одбачених гума.

Отпад настао из пољопривреде и сточарства

Озбиљни проблеми загађења настају употребом неорганских производа који се не могу рециклирати као што су пестициди и ђубрива у пољопривредним и сточарским праксама.

Санитарни отпад

С обзиром на природу свог пословања, болнице и медицински центри стварају широк спектар органског и неорганског отпада, који захтева посебну пажњу и управљање.

Различите врсте неорганских материјала настају као део отпадног тока, као што су шприцеви, скалпели и остаци фармацеутских супстанци. Осим тога, Одлагање електронског отпада доприноси присуству високо опасних радиоактивних компоненти.

Отпад настао у грађевинским пројектима

Реч је о разним материјалима, као што су грађевински отпад и метални остаци, које је због величине обично тешко одложити.

 

Према свом саставу

Пластика

Пластика, као оличење свестраности, постала је основни материјал у модерној ери, што је чини основном компонентом већине произведених предмета. Када је у питању неоргански отпад, пластика доминира и По саставу су на првом месту.

Највише пластичног отпада чине флаше, кесе и прибор за јело, али се може наћи и у електронском отпаду, отпадним аутомобилима и разним врстама посуђа.

Загађење узроковано пластиком је значајно због њиховог невероватно дугог периода деградације, који обухвата стотине, па чак и хиљаде година. Осим тога, Чак иу свом фрагментираном стању, пластика наставља да загађује и загађује животну средину.

Главни елемент који се налази на такозваним острвима смећа разбацаним по океанима састоји се од ситних фрагмената пластике. Процењује се да је 2010. године произведено невероватних 275 милиона тона пластичног отпада у 192 приморске земље.

Папир и картон

По пропорцији заузимају другу позицију по неорганском отпаду. Добар пример за то је значајна производња старог папира у административном и образовном сектору.

Картон, који се углавном користи као материјал за паковање (кутије), представља важан део отпада. Међутим, Значајна предност овог посебног облика неорганског отпада лежи у његовој могућности рециклирања, пошто се може поново користити без напора.

Повезани материјали као што су стакло, кристал и порцелан

Силицијум, натријум карбонат и кречњак су део састава стакла, док кристал садржи калијум хидроксид и олово оксид. С друге стране, порцелан се састоји од каолина, фелдспата, кварца и воде.

Стакло, кристал и порцелан током производње доживљавају различите температуре топљења, тако да је императив избегавати њихово мешање у заосталој фази. За стакло су потребни наменски контејнери, док порцелан и кристал обично не пролазе кроз процесе рециклирања..

Рециклажа постаје изазов због присуства стаклених контејнера и контејнера који садрже опасне материје. У оквиру ове категорије поломљени термометри се издвајају по садржају живе, док боце са лабораторијским хемикалијама могу садржати токсичне материје.

Шине

Рециклирање не обухвата само металне компоненте које се налазе у опреми и разним металним остацима као што су бакар и лим, већ и кухињски прибор, лименке и аутомобиле.

Хемикалије

Хемијски отпад који није органског порекла представља широку разноликост и производи се у различитим секторима људске делатности. То укључује производе за чишћење у домаћинству, пигменте за штампање на текстилу, као и отпадне материјале из сектора хемијске производње.

Уља и боје

У ову категорију спадају различите супстанце као нпр боје, мрље, лакови, лакови, заптивачи, емајли и неорганска уља, што може укључивати и коришћено моторно уље. Већина ових предмета садржи елементе који потичу из нафте.

Уређаји за складиштење енергије и енергетске ћелије

У његовој производњи користи се широк спектар материјала, као што су бакар, цинк, алуминијум, литијум, манган диоксид, жива и киселине. Ове батерије имају значајан утицај на животну средину, што показује чињеница да једна алкална батерија има потенцијал да контаминира до 175 хиљада литара воде.

Наплатци

Питање одбачених гума изазива значајну забринутост за животну средину због значајне количине нафте која се користи у њиховој производњи. На пример, За производњу једне гуме за камионе потребно је потрошити приближно пола барела сирове нафте.

Поред тога, састав укључује додатне компоненте као што су угљеник, тканина, хемијски адитиви, природна гума и челик.

Електронски отпад

Структура и састав ових уређаја су сложени и састоје се од широког спектра материјала и компоненти као што су метали, пластика, гасови и течности. Стога, када се ови уређаји уклоне, захтевају посебно управљање и третман.

Материјали који емитују зрачење

Радиоактивни отпадни материјали или опрема, из различитих сектора као што су индустрија, истраживање и медицина, садрже радиоактивне елементе. Ови материјали захтевају посебне протоколе руковања у зависности од њиховог нивоа радиоактивности, због инхерентних ризика које представљају.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести