СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

НЕМА ВИШЕ БАЦАЊА: Србија има пепела и за путеве, и за извоз

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Србија 70 одсто струје добија из угља, тако да ЕПС има огроман потецијал пепела. Праве се планови за његово веће искоришћење

У свету пепео има вишеструку намену - користи се у путној индустрији, производњи бетона, цемента, гипса. Коначно се и у Србији више неће бацати, а највећи потенцијал имају ЕПС-ове термоелектране. Потписан је и први уговор о донацији 3.600 тона пепела за изградњу ауто-пута Београд-Чачак.

Србија 70 одсто струје добија из угља, тако да ЕПС има огроман потецијал пепела. Праве се планови за његово веће искоришћење.

"Ми имамо у овом тренутку на депонијама око 200 милиона тона пепела. Годишње се, на жалост или на срећу што нам је добра производња, произведе око шест милиона тона пепела. И политика Владе Србије је управо усмерена да пепео достигне статус сировине", рекао је министар рударства и енергетике Александар Антић.

Влада је још 2015. донела Уредбу о коришћењу пепела у индустрији. А термоелектране у Обреновцу и Костолцу добиле су лиценце да тргују пепелом јер би могли и да га извозе.

"Србија као Србија није довољно тржиште за количине које имамо и из тог разлога истичем да смо почели градњу луке на Дунаву, пристаништа на Дунаву, што је веома важно у транспорту пепела", каже Милорад ГРЧИЋ, в. д. генералног директора ЕПС-а.

Србија, односно ЕПС, од 2010. је и члан ЕКОБЕ - Европског удружења призвођача продуката сагоревања угља, које су основале чланице Уније. Директиве у тој области су све ригорозније, посебно у еколошким захтевима.

"Наше Удриужење је основно 1990. године. Регулативе су нам наметнуте и ми заједнички тражимо решења како би од сагоревња угља остврили што већу комерцијалну корист и боље штитили животну средину", рекао је Иван Скидморе, директор Удружења ЕЦОБА.

Иначе, ЕПС за одлагање и одржавње депонија пепела годишње издваја више од 50 милиона евра.

Извор: РТС

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести