СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

ШТА СВЕ МОЖЕМО, А ШТА НЕ МОЖЕМО ДА РЕЦИКЛИРАМО

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Након упознавања самог процеса, рециклажа постаје веома забавна.

Након упознавања самог процеса, рециклажа постаје веома забавна. Зато је најбоље да одмах савладамо основне ствари и откријемо разлику између предмета који могу да се рециклирају и оних који, под уобичајеним околностима, то не могу. У овом водичу доносимо одговоре на нека од најчешћих питања о томе како да рециклираш код своје куће, почевши од тога да ли можеш да рециклираш картонску тубу од кухињских убруса, па до тога да ли можеш да рециклираш искоришћене папирне марамице. У тексту који следи сазнај шта можеш, а шта не можеш да рециклираш.

Шта све можеш да рециклираш?

Понекад је тешко утврдити шта све можеш да бациш у канту за рециклажу, а шта не можеш да рециклираш. Да ли можеш да рециклираш искоришћене папирне марамице? Шта је с памучним блазницама? Следи одговор на питање шта све можеш да бациш у канту за рециклажу. Локалне службе за рециклажу често имају различите прописе, па добро размисли у коју канту одлажеш отпад.
 
Обично можеш да рециклираш:

    Kартонске тубе од ролни искоришћеног тоалет папира и кухињских убруса.
    Kартонске кутије од искоришћених марамица.
    Некоришћена папирна марамица се неретко може рециклирати.
    Празна лименка са аеросолом се обично може рециклирати, али прво провери прописе своје локалне заједнице.

    Папир – новине, часописи, пошта и одређене врсте хартије за увијање (провери упутства произвођача и прописе локалне службе).
    Пластичне боце, укључујући боце са напицима, као и боце са детерџентима за прање и сл.
    Kонзерве за храну.
    Лименке од напитака.
    Стаклене боце и тегле. 

У зависности од прописа који важе у твојој локалној заједници, понекад морају да се одвајају од артикала предвиђених за општу рециклажу и стављају у посебне канте за рециклажу.

У зависности од прописа који важе у твојој локалној заједници, можда ћеш моћи да рециклираш и следеће:

    Чисте алуминијумске фолије и алуминијумске тацне и подметаче (провери са локалном службом за рециклажу).
    Пластичне кесе. Ако у твојој локалној заједници не могу да се рециклирају, настој да их вратиш у продавницу из које потичу. 
    Пластични подметачи и тацне за храну и пластичне фолије – и у овом случају, постоји могућност да ће одређени супермаркети прихватити повраћај ових видова амбалаже.
    Тубе од пасте за зубе могу садржати различите материјале, па је тешко самостално проценити да ли су за рециклирање. Неки произвођачи нуде опцију рециклаже, па се за информације обрати произвођачу или локалном центру за рециклажу.
    Пелене обично не могу да се рециклирају, међутим, неки произвођачи нуде специјалне услуге те врсте. Пре бацања, провери!

Ако имаш било какве дилеме о томе шта у твојој локалној заједници може да се рециклира, а шта не, најбоље је да се обратиш центрима за рециклажу или да потребне информације потражиш  на њиховим веб сајтовима. И упамти да све предмете које дајеш на рециклажу претходно треба добро да испереш! 
 
Шта не можеш да рециклираш:

    Врх распршивача са пумпом од дезодоранса и течних сапуна за руке.
    Памучне блазнице.
    Влажне марамице не могу да се рециклирају и не смеју да се убацују у клозетску шољу. Међутим, то се не односи на одређене врсте влажног тоалет папира, које су биоразградиве и могу без икаквог проблема да се бацају у клозетску шољу.
    Искоришћене папирне марамице се не рециклирају.

А ево и оних предмета које код своје куће не можеш да одлажеш у канти предвиђеној за рециклирање, али можеш да их одлажеш у јавне канте за рециклажу предвиђене за ову намену:

    Kартонска паковања за храну и напитке, као што су тетрапаци.
    Шерпе и тигањи.
    Ватросталне чиније од стакла.
    Kерамичко посуђе и предмети.
    Стаклене чаше за пиће.
    Есцајг.
    Земљано посуђе.
 

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести