СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА: У Војводини нема оболелих

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

У Војводини још нема оболелих од грознице Западног Нила

У Војводини још увек нема регистрованих оболелих од грознице Западног Нила, иако је присуство вируса потврђено у јуну у више војвођанских општина, а на територији Србије до сада је збележен један случај болести.

Ово обољење преносе комарци који су одомаћени и на нашој територији, а у Институту за јавно здравље Војводине поручују да у циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, треба применити мере личне заштите од убода комараца.

- На основу извештаја Завода за биоциде и медицинску екологију, ове сезоне, присуство вируса грознице Западног Нила потврђено је у комарцима у другој недељи јуна на територији општине Панчево. Присуство вируса је потврђено у другој половини јуна у општинама Сомбор, Суботица, Сремска Митровица, Нови Сад и Зрењанин. Закључно са 9. јулом ове године, на територији Војводине нису регистровани лабораторијски потврђени неуро-инвазивни случајеви грознице Западног Нила код људи - кажу у Институту за јавно здравље Војводине.

Грозница Западног Нила припада групи векторских, природножаришних зооноза, а главни преносилац вируса је врста комарца која је одомаћена и код нас. Главни резервоар заразе су различите врсте птица у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин, јер се инфекција вирусом грознице Западног Нила са њега даље не преноси.

На територији наше земље обољење се региструје током топлих месеци, од маја до октобра или новембра. Период од заражавања до појаве болести, инкубација, траје од два до 14 дана, док код особа са ослабљеним имунитетом може да износи и неколико недеља. У највећем броју случајева, код 70 до 80 одсто људи, не долази до испољавања симптома и знакова болести. Код око 20 одсто инфицираних јавља се блага, неспецифична болест слична грипу, која пролази без последица након пет до седам дана.

- Инфекцију прати повишена телесна температура и знаци опште инфекције, као што су главобоља, малаксалост, слабост, болови у зглобовима и мишићима. Могу да се јаве и осип на трупу и екстремитетима и дијарејалне тегобе. Код мање од један одсто инфицираних особа развија тешку неуроинвазивну форму болести која може да се манифестује као упала мозга или можданица. Симптоми су главобоља, укочен врат, тупост, дезоријентисаност, кома, тремор, невољни грчеви, слабост мишића и парализа. Овај облик болести се најчешће јавља код особа најстарије животне доби, као и код особа с ослабљеним имунитетом и хроничним поремећајима здравља - наводе у Институту и додају како дијагнозу неуроинвазивног облика болести  поставља специјалиста инфектолог на основу лабораторијског тестирања узорака ликвора или крви, а тешке, неуроинвазивне форме болести захтевају болничко лечење.  

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, становништву се препоручује примена мера личне заштите од убода комараца. Зато се саветује употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном, као и ношење одеће дугих рукава и ногавица, светлих боја. Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу. Требало би да се избегава боравак на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца, што је у сумрак и у зору, а препоручуј се и уградња заштитних мрежа против комараца на прозорима, вратима и око кревета, као и редукција броја комараца у затвореном простору. По могућству, боравити у климатизованим просторима јер је број инсеката у таквим условима знатно смањен, а избегавати боравак у областима са великим бројем инсеката, као што су шуме, мочваре, баре и стајаће воде.

- Најмање једном недељно требало би празнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки у циљу смањења броја места на отвореном на којима комарци могу да положе јаја. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду. Редовно мењати воду у дворишним базенима - напомињу у Институту за јавно здравље Војводине и додају како у случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се трба придржавати свих наведених мера превенције.  

Што пре се јавити лекару

- У случају појаве било каквих симптома који одговарају грозници Западног Нила одмах се јавити изабраном лекару - наглашавају у Институту за јавно здравље Војводине.

Извор: ДНевник

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести