СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

Уговор о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније

Уговор о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније

Ратификација уговора о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније

Уговор даје могућност да без царине српски пољопривредни произвођачи извозе на тржиште од готово 200 милиона становника многе производе каже министар пољопривреде Бранислав Недимовић за "Тањуг". Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић оцењује да уговором са ЕАЕУ Србија може да постане економски мост између запада и истока, да привуче нове инвестиције из ЕУ, као и из Русије, и да додатно ојача наше политичке и економске позиције у региону.

Ратификација уговора о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ) даје могућност да без царине српски пољопривредни произвођачи извозе на тржиште од готово 200 милиона становника многе производе.

"Међу њима бих свакако издвојио сир и воћну ракију. Велика шанса за прехрамбену индустрију коју морамо искористити, посебно данас када се сви затварају због коронавируса и када многе земље вапе за приликом да извезу своју робу", објашњава Бранислав Недимовић.

Истовремено, држава ће, каже, наставити са јачањем субвенција нашим произвођачима како би имали што боље производе за пласман на инострана тржишта.

Како је наведено у саопштењу на званичном сајту, руска Влада је одлучила да одобри нацрт савезног закона "О ратификацији Споразума о зони слободне трговине између Евроазијске економске уније и њених држава чланица, са једне стране, и Републике Србије, са друге стране" и да га проледи на усвајање Државној думи у складу са утврђеном процедуром.

Србија је потписала споразум о формирању безцаринске трговинске зоне са ЕАЕУ у октобру 2019. године.

Уговор је потребно да ратификују све државе чланице ЕАЕУ.

Тај уговор ће заменити постојеће билатералне споразуме са Русијом, Белорусијом и Казахстаном и проширити зону слободне трговине и на Јерменију и Киргизију.

Премијерка Ана Брнабић је у октобру прошле године у Москви потписала Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније и њених држава чланица - Русије, Казахстана, Белорусије, Јерменије и Киргистана.

Србији је потписивањем споразума отворен приступ тржишту од 183 милиона људи.

Договором о слободној трговини, Србија ће моћи да извози готово 100 одсто производа без плаћања царина.

Између осталог, реч је о извозу 2.000 тона цигарета, 400 тона крављег сира, неограничен извоз овчјег и козјег сира, као и воћне ракије.

"Уговором с ЕАЕУ Србија може постати мост између запада и истока"
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић оцењује да уговором са ЕАЕУ Србија може да постане економски мост између запада и истока, да привуче нове инвестиције из ЕУ, као и из Русије, и да додатно ојача наше политичке и економске позиције у региону.

"Србија ће овим уговором добити могућност да извози практично све домаће производе без царина на тржиште од близу 200 милиона људи. Такве услове за извоз на тржиште Русије и Евроазијске уније нема ниједна друга држава у Европи", истиче Поповић за Тањуг.

То је посебно значајно у овом тренутку, објашњава Поповић, када као држава, због глобалне економске кризе изазване коронавирусом, треба максимално да диверзификујемо наш извоз и будемо присутни на што већем броју тржишта где постоји потреба за робом из Србије, а Русија, према речима министра, жели нашу робу, јер у Русији постоји дуга традиција и препознатљивост брендова из Србије.

"Ту пре свега мислим на привредне гране као што су пољопривреда и прехрамбена индустрија, али такође имамо велики потенцијал за извоз нашег инзењерског знања, иновативних ресења и ИТ услуга", рекао је Поповић.

Могућност да извозимо на ово тржиште без царина привлачна је, према оцени Поповића, и за компаније из Европске уније, које би отварањем производње у Србији добиле директан приступ великом руском тржишту које је у овом тренутку, каже, за њих недоступно због санкција које су на снази између ЕУ и Русије.

Извор: Тањуг

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести