СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

ПЧЕЛАРИ: Донети Закон о заштити пчела у Србији

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Фондација за заштиту пчела покренула је иницијативу да се донесе закон о заштити пчела у Србији

Фондација за заштиту пчела покренула је иницијативу да се донесе закон о заштити пчела у Србији. Најављено је да ће се у наредном периоду разговарати с представиницима Савеза пчеларских организација Србије да би се Министарству пољопривреде и званично послао предлог о заштити пчела.

По речима Слободана Чумића из Друштва пчелара Београда, важно је да се пчеле заштите јер је протекла година из много разлога била лоша, а пре свега су подбацили приноси багрема и сунцокрета. У Савезу пчеларских организација Војводине кажу да подржавају иницијативу да се поменути закон донесе, поготово јер су велики произвођачи меда у Србији претрпели ове године губитке и до 80 одсто.

Председник Савеза пчеларских организација Војводине Радомир Влачо каже да пчелари имају велике губитке због прекомерног коришћења хербицида и инсектицида.

"То пчеларима доноси велике невоље јер превелико коришћење хемијских средстава које користе воћари и ратари, поготово кад су биљке у цветању, проузоркује тровање пчела" каже Влачо. "Неретко се дешава да пчеле такав нектар и полен донесу и складиште у кошницу па у пролећном развоју друштва пчеле дођу у контакт с тим медом, што доводи до слабљења заједница и губитака."

По његовим речима, потребно је да се при доношењу закона о пчелама поведе рачуна о томе да је неопходно да се поштује процедура везана за употребу хемијских средстава, да се то чини у мери у којој је прописано и да постоји и обавеза да се пчелари обавесте када се биљке третирају да би се кошнице на време склониле и пчеле заштитиле.

Слична иницијатива покренута је и у Словенији, где Словеначки пчеларски савез намерава да влади Словеније предложи да пчеле у тој земљи прогласе угроженом врстом и да се усвоје закони који ће штитити њихов одрживи опстанак. Европска унија је велики потражилац меда и поред своје производње од 250.000 тона годишње, увезе још око 200.000 тона, показују подаци Евростата.


ПРОИЗВОДЊА МЕДА У СРБИЈИ ЛАНЕ БИЛА ОКО 53 ОДСТО МАЊА НЕГО 2015. ГОДИНЕ

У Привредној комори Србије кажу да су лоши временски услови протекле године условили да је производња меда у Србији била око 53 одсто мања него 2015, али да је српски мед веома тражен.

"Произведено је око 5.700 тона меда, а од тога је више од 2.100 тона извезено, углавном у земље ЕУ" казао је секретар Удружења за сточарство у ПКС-у Ненад Будимировић. "Најбитније је да се рад инспекцијских органа фокусира на квалитет меда јер има доста фалсификата."

По његовим речима, неопходна је референтна лабораторија која ће контролистаи мед, а осим подстицајних средстава које обезбеђује држава, потребно је радити на заштити географског порекла јер је то додатна вредност која би нашим произвођачима меда била подстицај за већи извоз и већу производњу.

Говорећи о квалитету меда, Влачо истиче да је сваки природни мед добар, а да ли је прави зна се ако се кристалише, пошто се сваки прави мед кристалише, а време кристализације се разликује. По његовим речима, да би се повећала производња меда у Србији, потребно је повећати површине под пчелињом пашом.


СУБВЕНЦИЈА МИНИСТАРСТВА

Министарство пољопривреде и заштите животне средине ове године је висину субвенција којима подстичу произвођаче меда додатно увећало 20 одсто. Подстицаји по кошници пчела износе 720 динара, а за органске произвођаче подстицај по кошници је 1.008 динара и исплаћује се једном годишње. По подацима Министарства пољопривреде, подршка подстицајима за инвестиције у набавку пчеларске опреме, кошница и ројева износи 50 до 65 одсто од куповне вредности.

Извор: Дневник

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести