СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

ПРИСТУП ИНФОРМАЦИЈАМА СЕНТИНЕЛ САТЕЛИТА: Лала и Соса одређују квалитет земљишта

ПРИСТУП ИНФОРМАЦИЈАМА СЕНТИНЕЛ САТЕЛИТА: Лала и Соса одређују квалитет земљишта

Србија је једина земља која није чланица Европске уније а добила је слободу приступа информацијама Сентинел сателита

Србија је једина земља која није чланица Европске уније а добила је слободу приступа информацијама Сентинел сателита, тако да сада роботи "Лала" и "Соса" новосадског института БиоСенс могу са тим подацима, између осталог, да у српским њивама одреде квалитет земље и које семе где треба да се сеје.

У БиоСенс Институту, главна улога робота "Лала" и "Соса" годинама је била да, када их научници "пошаљу" у њиве, одреде квалитет земљишта, како би се знало шта на тој земљи успева, а они су од недавно, захваљући научницима који раде у том институту, добили помоћ сателитских података у свом послу.

Наиме, БиоСенс је обезбедио Србији приступ тим подацима, иначе резервисаним за чланице ЕУ, тако што је победио на европском такмичењу најбољих пројеката на коме је учествовало више од 200 пријављених организација из целе Европе.

Инститит је тиме добио право да се назива Европским центром научне изврсности, а Србија прилику да, раме уз раме са Италијом, Немачком и другим земљама ЕУ, приступи подацима које, у оквиру Коперникус програма, сакупљају Сентинел сателити.

Коперникус је, иначе, како је за Танјуг објаснио истраживач на том институту Оскар Марко, програм Европске свемирске агенције, вредан седам милијарди евра, у оквиру кога се, путем Сентинел сателита, скупљају подаци, који се користе да би се грађани ЕУ заштитили од криза.

"Они служе да се заштитимо од недостатка хране, од енергетске кризе, за управљање обрадивим површинама, а користе се и у шумарству и метеорологији", каже Марко.

Сентинел сателити функционишу тако што, осим што снимају оно што је видљиво голим оком, снимају и оно што није, а битно је за праћење пољопривреде.

"Ови сателити снимају у термалном опсегу, у инфрацрвеном опсегу и другим који нису видљиви голим оком, тако да дају додатне информацију о усевима, шумама, воденим токовима и другим метеоролошким или еколошким појавама", објашњава Марко.

На питање шта то конректно значи и како они могу помоћи обичним пољопривредницима, Марко каже да они служе како би се проценило здравље усева и да ли је ту можда потребно наводњавање, ђубрење или да се земља једноствано "одмори".

"Ако се ту годинама сејала култура која исцрпљује земљу, на основу ових слика можемо да проценимо да ли је једне године потребно зесејати неку другу, која узима мање минерала из земљишта, како би се оно одморило", наводи.

У Биосенс институту основан је и Национални Сентинел центар, посредством којег ће се, каже Марко, обезбедити да сви привредни субјекти, владине институције, високо-школске и научно-истраживачке установе у Србији бесплатно добију Сентинел информације које могу да буду од изузетног значаја за њихов рад.

"То практично значи да ће сви заинтересовани моћи потпуно бесплатно да преузму сателитске слике са Сентинел сателита, и тиме дајемо огроман замајац пољопривреди".

Дугорочно гледано, према Марковим речима, овакво управљање пољопривредом ће омогућити компетитивност наших произвођача тако што ће омогућити да се израчуна како уз минимална улагања добити највеће могуће приносе.

Извор: Танјуг

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести