СРБИЈА ВОЗ: Додатни попуст на карте купљење за време празникаСрбијавоз саопштио је данас да ће путници за купљене карте током првомајских и ускршњих празника преко апликације или веб странице тог предузећа, поред редовног попуста од пет одсто, добити и додатних 20 одсто на редовне цене.НЕВЕРОВАТНО: Имигрант из Лаоса који се лечи од канцера освојио џекпот од 1,3 милијарде долараЈедан од добитника историјског Пауербол џекпота од 1,3 милијарде долара прошлог месеца је имигрант из ЛаосаСекретар Милошевић доделио уговоре представницима високообразовних институцијаПројектима за развој истраживачке делатности 44 милиона динараСОМБОР: Своје место у „Чигри” добило 25 деце са листе чекањаРеконструкција и проширење постојећих капацитета вртића сомборске Предшколске установе „Вера Гуцуња“ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Прерада воде и у селимаНа недавно одржаној седници Скупштине града Кикинде, донета је одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција, мини-постројења за прераду пијаће воде на селима.

ШТА је екологија?

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Екологија проучава односе између живих организама...

Екологија се не односи само на шуме богате врстама, нетакнуте дивљине или сликовите видике. Да ли сте, на пример, икада пронашли бубашвабе које живе испод вашег кревета, буђ која расте под вашим тушем или чак гљивице међу прстима? Ако је одговор да, онда сте видели једнако валидне примере екологије на делу.

KО СУ ЕKОЛОЗИ?
Еколози проучавају односе међу организмима и стаништима различитих величина, од истраживања микроскопских бактерија које расту у рибњаку, до сложених интеракција међу хиљадама биљних, животињских и других заједница које се налазе у пустињи. Еколози такође проучавају многе врсте животних средина. На пример, еколози могу да проучавају микробе који живе у тлу под нашим ногама или животиње и биљке у кишној шуми или океану.

ЕKОЛОГИЈА ИМА СВОЈЕ НИВОЕ ИЗУЧАВАЊА…
Унутар екологије као дисциплине, истраживачи раде на пет широких нивоа, понекад их изучавају засебно, а понекад су повезани:: организам, популација, заједница, екосистем и биосфера.

Организам: Еколози који се баве организмима проучавају способност прилагођавања, корисне особине које произлазе из природне селекције, а омогућавају организмима живот у специфичним стаништима. Та прилагођавања могу да буду морфолошка, физиолошка или бихевиорална.

Популација: Популација је група организама исте врсте који живе на истом подручју у исто време. Популацијски еколози проучавају величину, густоћу и структуру популација и њихове промене током времена.

Заједница: Биолошка заједница састоји се од свих популација различитих врста које живе на одређеном подручју. Еколози који проучавају заједнице усредсређени су на интеракције међу популацијама и начине на које те интеракције обликују заједницу.

Екосистем: Екосистем се састоји од свих организама на неком подручју, заједнице и абиотских фактора који утичу на ту заједницу. Еколози екосистема често се фокусирају на проток енергије и рециклирање храњивих састојака.

Биосфера: Биосфера је планета Земља, посматрана као еколошки систем. Еколози који раде на нивоу биосфере могу да проучавају глобалне обрасце – на пример, климу или расподелу врста – интеракције међу екосистемима и појаве које утичу на цели свет, попут климатских промена.

Пет наведених нивоа екологије поређани су по величини; од малих до великих. Они се граде постепено – популацију чине појединци; заједнице се састоје од популација; екосистеме чини заједница заједно са окружењем и тако даље. Нивоии еколошког проучавања нуде различите увиде у то како организми делују међусобно и на животну средину. Ако стварно желите да схватите што се догађа у одређеном еколошком систему, вероватно ћете морати да испитате неколико њих.


KАKВЕ ВЕЗЕ ИМА ЕKОЛОГИЈА СА МНОМ?
Екологија проучава односе између живих организама, укључујући људе, и њиховог физичког окружења; настоји да разуме виталне везе између биљака и животиња и света око њих. Екологија такође пружа информације о предностима екосистема и како можемо да користимо земаљске ресурсе на начин који оставља животну средину здравом за будуће генерације.

KАKО ДА ЗАШТИМО ЕKОЛОГИЈУ?
Постоји много различитих начина на које може да се заштити екологија. Већина их већ постоји или су у процесу настанка сада када свет почиње да схвата важност бољег управљања екологијом. Три главна начина заштите екологије су:

Очување – заштита је када се екологија чува од штете тако што се издвоји како се на њу не би могло утицати. У САД су многи главни државни и национални паркови заштићена подручја. Можете да посетите само одређена места у парку, док су друга подручја недоступна због заштите тамошње екологије.

Прописи – Прописи попут Закона о заштити природе и других закона покушавају да поставе ограничења за врсте поремећаја, насталих човековим деловањем узрокованим експанзијом, истраживањем или индустријализацијом, који могу да се догоде. Циљ је ограничити познати утицај на природну екологију ради очувања и одржавања ресурса од којих човечанство зависи.

Замена – Ова врста заштите је двострука. У подручјима у којима је прописима допуштено уклањање заштите, компаније могу да плате да се засеје или да буде заштићено ново подручје како би покушали да врате равнотежу. Други аспекат замене је потрага за вештачке супстанце које могу да замене природне ресурсе. Један пример тога је потрага за одрживом алтернативном енергијом умето фосилног горива.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести